Aromaterapi ve KOKUYLA Tedavi

koku-alamama-nedenleri-e1428927154716

Her organın gözle görülemeyen bir enerjisi (ruhu) olduğuna inanılır. Bitkilerin de ruhu, onların kokulu yağlarında saklıdır. Bu yüzden de bir organın ruhani enerjisindeki bozulmanın kokularla tedavisi tarihten bu güne kadar gelmiştir.

Kokulu yağların antiromatizmal, antiseptik, antiviral, antidepresan, antifungal etkilere sahip olduğu iddia edilmektedir. Kokulu yağlarla masaj, banyo suyuna damlatma, koklama, buğu, yağ lambalarında ya da havaya sıkılarak kullanılabilmektedir. Ancak yutulması, göze vs. organlara damlatılması sakıncalıdır.

Güzel koku kalbi ferahlatır, ruha huzur ve sevinç verir.

Güzel kokular beyinde endorfin bezlerini harekete geçirmektedir. Sakinleştirici veya heyecan uyandırıcı etkilerinin sırrı da buradadır..

Ancak unutulmamalıdır ki bu güzel koku  parfüm demek değildir..

Bel ağrısı, sırt ağrısı, ateşli hastalıklar kadın hastalıkları,hafıza gibi bir çok soruna  çözüm bulmak mümkün olabilmektedir….

Kadınlar, güzel kokular aldıklarında kendilerini daha iyi hissederken, kötü kokulara maruz kalınca ruhsal durumlarının bozulduğu gözlemleniyor.

“Koku, yağda çözünebilen ve havada yayılan küçük moleküllerin burundaki koku epitelinde çözünüp koku sinirlerini uyararak oluşturduğu histir. Her koku hücresinin silyumları üzerindeki mukusta çözülmüş koku molekülü tarafından uyarılır. Silyum üzerindeki reseptörlere bağlanır, cAMP oluşur, bu da zar proteini olan sodyum iyon kanalını etkinleştirir. Bunun oluşturduğu hücre elektriksel potansiyel koku nöronunu uyarır. Bu ileti koku siniri yoluyla merkezi sinir sistemine aktarılır.

Hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine sahiptir.
Küçük moleküler yapısı sayesinde, hücresel ve en ince düzeyde ki dokuların içine nüfuz ederek tedavi edebilme özelliğine sahiptir.
Esans yağları güçlü maddelerdir. Fiziksel, zihinsel, duygusal sağlığımızı, dengemizi oluşturmak ve korumakta yardımcı olan, Aromatik yağların kullanıldığı Aromaterapi ile;
Fiziksel beden güçlenir.
Sağ ve sol beyin aktivitesi dengelenir, birbiriyle uyum sağlar.
Nabız birkaç saniye içinde normalleşir.
Tüm vücut sistemleri, kas ve kemikler güçlenir, arınır ve dengelenir.
Hafıza ve öğrenme kapasitesi, konsantrasyon ve yaratıcılık artar.
Uyku, iştah, tansiyon dengelenir.
Depresyon, panik atak, migren, astım, bronşit vs çözülür.
Endorfin ve Serotonin hormonlarının salgılanması uyarılabilir.
Duygu ve düşünceler olumlu yönde değişir!

Bitkilerin özü, insanın “ince düzeylerini” besler. Fiziksel bedenimiz çoğu zaman beslenebilir, ancak “ince bedenlerimiz” yani; duygu ve düşüncelerimiz çoğu zaman yetersiz beslenmektedir. Aromaterapi, bu anlamda ince boyutta besin sağlayarak bize unutmuş olduğumuz yönümüzü hatırlatir, denge ve bütünlük hissi sağlar.

Duygusal sağlık, Yağların aromaları koklandığında, koku beyin kökündeki retiküler sistemine doğru yolculuk yapar. Burası duygu ve anıların bağlı olduğu yerdir. Kokunun yolculuğu buraya ulaştığında duygusal iyileşme başlar.

Negatif anıların tutsağı olmuş kişilerin temizleyici karışımlar kullanmaları gerekir.

Stresli, zihnin çok yorgun olduğu zamanlarda canlandırıcı, yenileyici yağlar duygusal gerginliği alır, sakinleştirir ve sizi güçlendirir.

Konsantrasyonu, cesareti, kararlılığı arttırmak için de yağların kullanılabileceği unutulmamalıdır.
Fiziksel ve duygusal temizlik
Zihin berraklığı
Zindelik
Derinlerde gömülü kalmış travmaların iyileştirilmesi
Sağlıklı beslenme, kilo verimi…vs

 

Şifa Olsun…