MİSK Kokunun FaiDeSi….

pe gu

Güzel kokular  hepimizin yaşamının  olmazsa olmazları arasında yer alıyor…Kendimiz çamaşırlarımız,,odamız ,,banyomuz,, tuvaletimiz derken işin sağlık ve manevi  yönü  unutuluyor nedense…Oysa ki  soluduğumuz Hava yoluyla  hissedilen  güzel kokular direk  beyne ulaşıp  beyindeki  bazı  reaksiyonları  tetikleyen çok hassas ve önemli  bir işleve sahiptir….

Bu yüzden   Alkolle işlem  görmüş ve adına  parfüm denilen  kokular  her ne kadar   güzel de  koksa  hem sağlığa verdiği zarar ve alkolün solunması ve deriyle teması her ne kadar yıkansada  derinin altına  geçtiğinden   şüphelilere  girer…ki  manen de  melekler  parfüm  kokusundan  hoşlanmadıklarından  sizden  uzak  dururlar..Hiç dikkat  ettiniz mi bilmem..Hacca  ve  ümreye  gidenler  kokusuz yani  parfümsüz  sabun  kullanırlar…Onlarda  kullanıp   sonra oralarını  yıkayabilirlerdi..Ama  öyle  yapmıyorlar..Bizim  adına sanki  küçümsercesine (haşa hatta  bir kez daha haşa) hacı  yağı diyipte  burnumuzu  büktüğümüz  kokular  bize  manevi  bir  çok  kapıyı  açtığı  gibi  meleklerinde  bizi  sevip  yanımızdan  uzaklaşmamasını  sağlıyor..Her yaratılmışın  bir  rızkı  bir  gıdası vardır..Onların da  gıdası  güzel  kokudur..Alkolsüz  güzel koku…ŞİŞŞTT aramızda kalsın Hacı yağı denilen cinsten yani…Onun için  herkes  güzel kokudan  anlamaz  hatta  rahatsız  bile  olabilir…Güzel kokuyu  melekler severde  ondan  …Güzel  koku  yapmak  ve  satmak…birde  kişiye  özel koku oluşturmak  özel dir…Söz  konusu  güzel koku olunca  bazı işine  gelmeyenlerin  hiç  hoşuna  gitmez…Çünkü  melekleri  niye sevindirsin ki…değil mi…
Birde zikr meclisleri..mevlütler..arkadaş toplantıları..sünnetler..doğumlar…düğünler..bu kokuların sürülüp sevdiklerimize hediye edileceği hem sünnet ..hem de şifa kaynaklarıdır..

Son yapılan araştırmalarda  da  güzel kokunun kadınlarda ki ağrı hissini azaltığını tespit etmişlerdir…

Hiç duydunumuz mu peygamber efendimizin(sav) sarmısak soğan yeyip koktuğunu…Hep güzel kokular sürer çoook güzel kokarmış….

Bana  dünyadan 3 şey  sevdirildi…

Gözümün nuru namaz..güzel koku ve eşlerim demiş..Parfüm dememiş….

Ne güzel  söylemiş  kainatın  misk  kokulu Efendisi (sav)…

Koku sürünme… bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir.
(Tirmizi)

Erkeğin sürünme maddesi koku verir, rengi olmaz. Kadının sürünme maddesi (makyaj) ise rengi olur, kokusu olmaz.
(Nesai)

Her göz zânidir. Şurası muhakkak ki kadın koku sürünür, sonra da erkek cemaate uğrarsa o da zâniyedir.
(Tirmizi)

Muhammed İbnu Ali (ra) anlatıyor: “Hz. Aişe’ye (ra) sordum: “Rasulullah (asm) hoş koku kullanır mıydı? ”
0:”Evet… misk ve amber kullanırdı” diye cevap verdi.
(Mevahib-i Ledünniye)

Sizden birine reyhan sunulduğu takdirde onu reddetmesin, zira o cennetten çıkmadır.
(Tirmizi)

Hz Aişe (ra) anlatıyor: “Rasulullah (asm) misk ve amber gibi renksiz koku maddeleri sürünürdü ve derdi ki: “Sürünme maddelerinin en iyisi misktir.”
(Tirmizi)

Güzel koku  hem maddi  hemde manevi şifa  kaynağıdır…

Gül kokusu kalbi kuvvetlendirip ruha iyi gelirken ateşli baş ağrısını geçiriyor.Misk aklı güçlendirirken…menekşe solunum yollarına iyi geliyor..

Tarih boyunca Kutsal mekanların arındırılması işlemi de yine güzel koku ve gül suyuyla yapılmaktadır…Bunlardan ilk fatihlerden Selahaddin Eyyübi hz. de Kudüsü fethinde Mescidi Aksayı baştan aşağı gül suyuyla yıkatmıştır…

Taki güzel koku sanatı batılıların her zamanki gibi müslümanların sanatını ele geçirip kendilerine uydurmalarına varıncaya kadar ..güzel koku alkolle tanışmış ve adına parfüm dedikleri bir ürün ortaya çıkartılmış..Bizim müslüman kardeşlerimiz de onlardan en önce parfümden hoşlananlardan ve savunanlardan…övenlerden olmuşlardır…Napalım onu seviyorlar..napalım onu istiyorlar gibi..

Eee  pek tabi ki birde…

Mümin…. koku satan kimse gibidir. Yanında otursan için açılır… Onunla gezsen veya ortak iş yapsan faydasını görürsün….Onun her işi faydalıdır.”
(Taberani)

Ne diyelim….Misk kokunun Faidesi…

Faide…..

Sevgiyle… vesSelam..

Selam…

(/Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.