Helal Diş macunlarında ki Kimyasal…..

diş macunu

Sodyum Laureth Sülfat

Sodyum laureth sülfat (Sodyum lauril sulfat), SLS, lauryl sülfatın sodyum tuzudur. Hindistan cevizi kaynaklı bir kimyasaldır. Bu ucuz bileşen çok miktarda köpük yaratıyor, asıl kullanım amacı da bu. Sodyum laureth sülfat (SLS), genelde sanayilerde boru hattını temizlemek için tercih edilirken, sıvı bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyicilerin de deterjan aktif maddesi.

Tüm Şampuanlarda, diş macunlarında, duş jelinde, sıvı sabunlarda, traş köpüklerinde, çamaşır ve bulaşık deterjanlarında, makyaj malzemelerinde kullanılmaktadır. Aldığınız ürünün içindekiler kısmını mutlaka okuyunuz.

SLS, orta tehlikeli olarak sınıflandırılmış, tahriş edici bir maddedir. Şampuanlarda %15 oranına kadar tolere edilir, çünkü saç derimizle sadece birkaç dakika temas halinde kalır, sonra durulanarak atılır. Bu nedenle SLS içeren şampuanların uzun süre kafa derinizde kalmaması çok önemli, saçınızı şampuanladıktan sonra en fazla 2 dakika bekleyiniz. Daha fazla bekletirseniz Sodyum Laureth Sülfat saç derisinden emilerek vücudunuza girer.

Sodyum laureth sülfat zararları (Sodyum lauril sulfat, SLS)

Cilt (Şampuan ile saç derisinden) veya ağız yolu ile (diş macunu) kan dolaşımına geçen SLS yüzde 1’in altında bile alınınca insan sağlığına zararlıdır. SLS; kan hücrelerinde toksik tesire, diş etlerinin şişmesine, diş eti hastalıklarına, dişlerin asitlere karşı direncini azaltarak çürümelere ve alerjik reaksiyonlara zemin hazırlar. Ayrıca aşağıdaki zararlı etkileri vardır.
Kanser – Kanser oluşturan diğer kimyasallar ile reaksiyona girer ve kanser oluşumunu hızlandırır.
Endokrin (hormon) bozulması – SLS/SLES hormonların hareketini taklit edebilir ve günlük vücut fonksiyonlarımızı kontrol eden ilişkili mekanizmaları bozabilir; östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir;
Göz bozulması – SLS özellikle göz hücreleri tarafından anında emilir (direkt göz temasıyla değil, saç köklerinden doğru emilerek); özellikle çocuklarda zararlı etkisi ve gelişimi gözlenmektedir;
Saç dökülmesi – SLS saç foliküllerine zarar veren oldukça sert bir aşındırıcıdır;
Aşırı cilt hassasiyeti – SLS alerjik reaksiyonları arttırarak; zararlı maddelere karşı bir bariyer olarak hareket edebilme yeteneğine sahip olan cilde zarar verir;
Kuru cilt – Cildin nemini kaybettirerek cilt kuruluğu yapar.

Kullandığımız kişisel veya mekan temizlik ürünlerinin helal setifikalı olması bile sağlığa zararlı katkı maddelerinin bu  ürünlerde  kullanılmasına engel teşkil etmiyor.Bu    ya üretici   firmaların  bilgi ve ilgisizliğinden yada   yeterince     önem vermeyişlerinden kaynaklanıyor..Oysaki  dinde sağlık ve sağlıklı olma ve sağlığı koruma  en önemli ve  ilk kriterlerdendir….

Esteğisubillah…

Yâ eyyuher rusulu kulû minet tayyibâti va’melû sâlihâ(sâlihan), innî bimâ ta’melûne alîm(alîmun).

Müminin 51./Ayet

‘Ey Rasuller!….. temiz, helâl, sağlıklı ve leziz olan şeylerden yeyin. Hâlis niyet ve amaçlarla, İslâm esaslarını, İslâmî düzeni hayata geçirin, iş barışı içinde bilinçli, planlı, mükemmel, meşrû, faydalı, verimli çalışarak nimetin-ürünün bollaşmasını sağlayın, yerinde, haklı çıkışlar yaparak, düzelmeye, iyiliğe, iyileştirmeye ön ayak olun, cârî-kalıcı hayırlar-sâlih ameller işleyin. Ben sizin amellerinizi, yaptıklarınızı biliyorum.’
Ahmet Tekin…

Ey peygamberler! Temiz (helâl) şeylerden yiyin ve sâlih amel işleyin! Şübhesiz ki ben, ne yaparsanız hakkıyla bilenim..
Hayrat Neşriyat…

Ey peygamberler; temiz şeylerden yeyin ve salih amel işleyin. Doğrusu Ben; yaptığınızı bilirim..
İbni Kesir..

Ey peygamberler, helal ve hoş şeylerden yiyin ve güzel işler yapın; çünkü Ben, bütün yaptıklarınızı bilirim.
Elmalılı Hamdi Yazır

Ey resûller! Tayyib (temiz, helâl ni’metlerden) yeyiniz. Ve salih (nefsi tezkiye edici) amel yapınız. Muhakkak ki Ben, yaptığınız şeyleri en iyi bilenim.
İmam İskender Ali Mihr

«Ey Peygamberler! Temiz olan şeylerden yeyin; güzel işler yapın. Ben sizin yaptıklarınızı hakkıyle bilmekteyim.»
Diyanet Vakfı

Ey Müminler!…Temiz sağlıklı helal şeylerden yiyin…Güzel işler yapın….Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir….

Sevgiyle….

(/A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.