SAYGI….

gdc

Sen bakmasını bil de dikende gül gör…. dikensiz gülü herkes görür.” Hz. Mevlana

Küçüklere de en az büyüklere duyulduğu kadar duyulduğunda adam olmamızı sağlayan duygu….gelecek nesillere öğretmemiz gereken ilk ve en önemli davranis biçimi. ….

Saygısızlık…. kaba davranmaya, insanlari incitmeye, her firsatta tepelerine binmeye hazir bir halde beklemek…

Saygı… ilişki içinde olan birey veya kurumların(örneğin dinlerin veya ulusların), birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları, yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu bir duygudur.

Saygı… ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak ve bunlara önyargısız yaklaşmayı içerir. Her ne kadar tersi gibi gözükse de saygı kavramı haklar kavramının varlığından önce gelir ve haklar kavramına dayanmaz.

“Saygı”… terim olarak genellikle kişiler arası ilişkilerde kullanılır. Buna göre Türk Dil Kurumu’nun saygı sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.
Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.

Aslında saygı terimi kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar, gruplar, müesseseler ve örneğin ülkeler arasında kullanabilen bir terimdir.Doğaya karşı saygı….Çocuğun birinin  elindeki bir ip yığınını   biraz sonra   bağlayıp    kendine salıncak yapacağı ağaca kaldırıp vuruyor olması….O ağaca niye vurduğunu bilmeden… o ağaç ona bir şey yapmadan..Ne olur ki bu ağaç..o bi şey anlamaz…Sen  öyle san..Amaç farkındalık yaratmak  onlarında bir canlı olduğu bilinci oluşturmak ve rastgele gelişigüzel  davranışları tüm yaratılmışa karşı  saygılı bir davranış tarzına dönüştürmekti..Mesala bir ortama  giriyoruz..Masa ..masanın  üstündekiler ve etrafta  eşyalar var…Masanı  üstündede  çiçekler..Biz hemen içeri girip  masanın üstündekileri kaldırıp.. bir vazo dolusu güzelim gülleri alıp ortamdan uzaklaştırmak  o güllerin suyunu değiştirip  solmuş yapraklarını  temizlemekten daha mı hayrlıdır….Kişilerin  özel eşyalarına ve  özel makamlarına  nasıl bir tutum sergilemeliyiz..Kendimizde bu hakkı görürken  senelerdir aynı ortama gelip bulunan şahıslara neden yan  gözle  bakarız ki…Kendini neden farklı görür insanlar..Bu imtiyazı ancak  bulunduğumuz  ortamlarda ki büyükler verebilir…Buna da saygı duymak gerekir…Ve  onların konuşması gereken durumlarda yine bize saygı duymak gerekir..Bu da onların adına  izinsiz konuşmamakla olur..
Her ne kadar saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur. Davranışlarda görülen kültürler arası farklılıklar ve aynı davranışın farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıması sonucu zaman zaman kişiler tamamen kendilerine dair unsurlardan veya dışa dönük çeşitli davranışlarından dolayı, saygısızlık kastı olmasa da saygısızlık  yapabilirler.

Yöresel ve ailesel bazı kalıplaşmış davranış  biçimleri başkaları için saygısızlık olabilir..Başkalarının nezaket duygusunu da istismar etmeden kendi sınırlarımızında  farkındalığıyla davranmalı karşılaştığımız  negatif durumları yine sevgi ve saygı çervesinde kendi sınırlarımızı koruyarak  karşımızdakinin hatasını anlayıp anlamamasına bakmaksızın  sağduyulu ve  pozitif bir yaklaşımla  karşılayıp atlatmaya  hayrımıza ve lehimize   çevirmeye  çalışmalıyız..(Tanımlar/Türkçe s./Vikip./TDK)

BU DEĞERLİ DAVRANIŞ VE DÜŞÜNÜŞ BİÇİMİNİ YAŞAM TARZI OLARAK  GELİŞTİREN KİMSELERİ  ŞAHSEN AYAKTA   ALKIŞLIYORUZZ….

Sevgiyle ve saygıyla….

(/A//Vit-amin.net/)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.