DaNışMan NediR..

had

Karmaşık işlerin  işin içinden  çıkamadığınız durumların kolaylaştırıcısı….

Yönetim danışmanlığı bir kuruluşu hedeflerine ulaştırmak amacıyla karar verme mekanizmasının başında bulunan çeşitli düzeydeki yöneticilerin gerekli fonksiyonlarını yerine getirebilmek için kullanmak zorunda oldukları araçlardan biridir. Bu araç kamu ve özel her türlü kuruluş yöneticisine politika organizasyon prosedür ve metodlarla ilişkin problemlerin araştırılması ve tanımlanmasında yapılması gerekli işlemlerin tavsiyesinde ve bu tavsiyelerin uygulamaya sokulmasında yardımcı olmaktadır.
Bir yönetim aracı olan yönetim danışmanlığı ”Yönetim Danışmanları” tarafından yapılmaktadır.

Yönetim danışmanlarının ;
Uzmanlık düzeylerinin oldukça gelişmiş olması gerekmektedir. Çünkü onlardan kuruluş içinde bulunmayan ve bulunması gerekmeyen özel uzmanlıkları kuruluşun kullanımına sunmaları istenmektedir.
Yeterli bir tecrübeye ve iyi bir eğitime sahip olması gerekmektedir. Ayrıca başka kuruluşlarda edindikleri tecrübeler de oldukça önemlidir. Çünkü danışmanların problemlere çözüm çeşitliliği sunabilmeleri bu özelliklerine bağlıdır.

Danışman…. Bilgi ve düşüncesi alınmak üzere kendisine danışılan konusunda uzman ve deneyimli kişi olarak görünür. Gayrimenkul danışmanı, Yatırım danışmanı, İşletme yönetim danışmanı, finansal danışman, Hizmet Danışmanı, Sağlık ve güzellik danışmanı, Diyet danışmanı, Enerji danışmanı, Ürün danışmanı, Psikoloji Danışmanı, Evlilik danışmanı, Vergi danışmanı, İnsan kaynakları danışmanı gibi birçok dalları vardır.

Türkiye’de anlaşılması en zor işlerden biridir. Çünkü hizmet sektöründe olduğundan dolayı insanlar somut bir şey görmediklerinden asla aldıkları hizmetin tam olarak ne olduğunu anlamazlar.Herkes kendi doktoru, psikologu, avukatı danışmanıdır en iyi kendileri bilir kimseye danışma gereği duymazlar konu sağlık olsa da bile ki hepimiz çevremizde her gün görürüz bu durumları….. Birileri konu hakkında bilgisi olsa da olmasa da karsı çıkar ve akıl verir. Şuraya git, buraya git bu adam bilmiyor, Adam bedavadan para kazanıyor, danışmanlık parası ödeyecek kadar salakmış sın, senin aklın yok mu gibisinden. Ondan sonra da işler ters gidince kıvırıp kaçma lafları başlar sen beni yanlış anladın bana ne gibi bir anda yağın su üstüne çıkması gibi çıkarlar.

Bu kadar bilgili olunca da ortalık danışmandan geçilmiyor kartvizitine danışman yazan herkes danışman oluyor. Kolay para kazanma hayali ile ortalıkta geziyorlar. Hemen
Danışmanlığı avanta para olarak görürler yorulmadan para kazanmak o ne rahat. Ne bir eğitimleri vardır nede okumak isterler, gelişmeleri de takip etmezler. İnsanlar gerçekleri duymak istemiyorlar daha çok onların duymak istediklerini söyleyenlere meyil ediyorlar..bir de İnternet var tabi ki İnternet zaten her şey yazıyor. Danışmana gerek yok …iyi de İnternet senin yaptığın hatalarını ve bilgini nereden bilsin kısacası danışmanlık zor iş… Çok iyi paralar kazanırsın ama işinde çok iyi konusunda uzman olduğun zaman olur. Henüz ülkemizde tam olarak danışmanlık kültürü tam oturmamıştır. Nitekim ilgili kitapları yazıları okumaktan bile aciz ve gereksiz görünüyor. Onun yerine facebook de dolaşmak, youtube de video izlemek var. Tabi birde haberler var ancak daha çok kişisel gelişim ve magazin haberlerini okuyoruz. diye paylaşmışlar…Doğru

Hatta öyle olmuş ki hiç bir hayat tecrübesi olmayan daha hayatın da mesleğinde çiçeği burnunda kişileri danışmanlık mesleğinden bahsedebiliyorlar..

Danışman ve danışmanlık

Bilgi ve düşüncesi alınmak için kendisine danışılan görevli kimse, müşavir.
Bir kurum veya kişiye uzmanlık alanı ile ilgili yön verebilecek bilgi verme işidir. Aynı zamanda danışmanlık karşınızdaki kurum veya kişiye bildiklerini değil bilmediklerini öğretmektir. Danışmanlığın aynı zamanda eğitim işi ile ilgisi var demektir. Danışmanlık yapabilmek için gerekli alt yapı ve bilgi birikimine sahip olmak gerekir..
Bir röportajda…Danışmanlığın çeşitli tanımları var, fakat benim anladığım anlamda danışmanlık, uzmanlığı olan alanda tüm bilgisini müşterisiyle paylaşan, asla bilgisini saklamayan ve ona karşı yüzde yüz dürüst olan uzman işidir.denilmektedir..Danışmanlığın en önemli kriteri, size veya firmanıza ek değerler kazandırması ve bunu somutlaştırmasıdır…diyen…Dr. Argüden, Türkiye’de ne olduğu anlaşılmayan danışmanlığı kurumsallaştıran kişidir.Çıkar çatışması olan, bilgisini paylaşmayan hatta kendisine rakip olur diye saklayan ve bilgiyi zorla, ağzından aldığınız kişiler bir kez daha düşünmeli… denilmektedir..Çok doğru…

Bazı insanlar vardır bilgiyi zorla ağzından alırsınız..adeta cımbızla çekersiniz..Neden iç hesaplaşmaları vardır içinde..Bencilce düşünüyordur..MenfaAti yoksa susuyordur da ondan..Fakat bazı insanlarda vardır..Kendilerinin nice yoğun çaba sarfederek emek harcayarak  çeşitli  araştırmalar yaparak elde ettkleri bilgilerini  hiç çekinmeden esirgemeden kolaylıkla paylaşırlar…..Allah  onlardan razı olsun…Allah onların yardımcısı olsun..

Demek ki danışmanlık için bir bilgi..İki  tecrübe..üç fırsat..dört dürüstlük gerektirir…Kişinin belli bir yeterlilikte birikim ve deneyimlerini  yansıtan bir imaj düzeyine erişmiş olması gerekir..

Her şeyde olduğu gibi  samimiyeti her halinden anlaşılabilen ve onu görünce  kendinizi güvende hissettiğiniz…..

 

Sevgiyle….

(Araştırma//Vit-amin.net/)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.