DUA….

Ne güzel VEKİL

De ki…. Ben onlara yakınım!….

Dua….. ibadetin bir şekli ve hatta ibadetin özüdür… Dua  kulun haddini bilmesidir.

Kul… haddini bilince kendisinin aciz, Allah’ın mutlak kadir; kendisinin fakir, Allah’ın El-Muğni; kendisinin zayıf ve güçsüz, Allah’ın El-Azim ve El-Kebir olduğunun farkına varır…

Kul… haddini bilince, dua ibadeti olmayınca, Allah katında değerinin olmayacağının farkına varır… Hayat, imtihan ve bir kez verilen sınav imkânında, kendisine verilen istisnasız her şeyin bir imtihan vesilesi olduğunun farkına varınca, duanın önemi ve duaya olan ihtiyacını daha bir kavrayacaktır…

“De ki; ben onlara yakınım!” Yeter ki isteyin ve istemesini bilin. O çok yücedir, O’ndan başka büyük yoktur; her bir kulu O’na aracısız yönelir, aracı kabul etmez.

“Kullarım beni senden soruyorlarsa ben on­lara çok yakınım. Dua ettikleri zaman ben onlara icabet ede­rim. Onlar da bana icabet etsinler! Bana iman etsinler ki, böylece doğru yolda olanlardan olsunlar.” (Bakara; 186)

Duanın gücünü hepimiz hayatımızda bir şekilde yaşamışızdır. Büyüklerin eli öpüldüğünde onlardan dua istenir.Dua et yeter denilir. Kiminin parası kiminin duası deyisinde de dikkat çekilmek istenen kelime Duadır. Hayal bile edilemeyecek şeyleri gerçekleştiren üzgün yüzlerin bile gülümsemesine sebep olan yine Duanın gücüdür. Dua aslında yaratıcıyla olan bağlantının teyidi bir yerde ispatidir. DUA yaptığın kadar kul kabul edildiği kadar sevgilisindir Rabbin katında.

İnsanların tamamı duaya muhtaçtır. Fakir ve zor şartlar altında yaşayan birinin zengin bir insana göre duaya daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünmek dua konusunu temelinden yanlış anlamak demektir. Maddi durumu iyi olan hayatta tüm istediklerine kavuştuğunu düşünen bir insanın duaya ihtiyacı olmadığını düşünmek son derece hatalıdır. Çünkü bu durumda dua etmenin tek sebebinin dünyevi arzuların tatmini olduğu anlamı çıkmaktadır. Oysa müminler hem dünya hayatları için hem de ahiretleri için dua ederler. Dua beraberinde tevekkülü de getirir. Dua eden insan karşısına çıkabilecek zor ya da kolay her türlü durumu tüm olayları kainatın Yaratıcısı ve Hakimi olan Allah’ın takdirine bırakmış demektir. Bir problemi çözmenin ya da önlemenin bütün yollarının evrendeki tüm kudretin sahibi olan Allah’a dayandığını bilmek tüm işleri ona havale etmek ve sadece ona dua etmek mümin için bir ferahlık ve güven kaynağıdır…..

Vesselam..

De ki: Sizin duanız olmasaydı, Rabbim size değer verir miydi hiç?….

Sevgiyleee…

(/A/Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.