CİLT LEKELERİ…..

cilt-lekeleri-1

Çiller…..

Lentigo-Lentigines; çoğunlukla yüz, göğüs ve kollarda görülen iyi huylu renkli lekelenmelerdir. Güneşe maruz kalma sonucu görülen ekseriyetle sarışın veya kızıl saçlılarda görülen melanin pigmenti birikimidir. Çiller organizmanın cildi ultraviyole güneş ışınlarından korumak için verdiği doğal tepki sonucu ortaya çıkarlar. Soğuk aylarda organizma güneş ışınları etkisiz olduğu için bu kadar güçlü korumaya gerek duymaz bu nedenle çiller genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çokça görülürler. Yine melasmada olduğu gibi hidrokinon tedavide kullanılmaktadır.

Melasma Gravidarum……

Gebelikte görülür. Gebelik maskesi olarak ta adlandırılır. Melasma çoğunlukla kadınlarda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı % 10 dur. Koyu tenli kişilerde melasma görülme sıklığı daha fazladır. Genellikle üst yanak burun, dudak kenarlarında yama şeklinde zamanla genişleyen kahve renkli lekelenmelerdir. Ciltte aşırı melanin üretimine bağlı olarak oluşur. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber doğum kontrol ilaçlarının, hormonal değişikliklerin, güneşlenmenin hastalığa neden olduğu bilinmektedir. Melasma gebelik sonrası kaybolacağı gibi yıllarca veya ömür boyu da devam edebilir.

Doğum lekeleri…Güneş lekeleri..ve  yaşlılık lekeleri…sivilce lekeleri…Hepsi  için özel  hazırlanmış  kişiye özel  formuller…..kişiye özel tespitlerle  semptomlar azaltılabilir….

Sevgiyle..

(/Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.