SÖZ…….

ssöz

Çiftler arasımda güzel bir birlikteliğin evlilikle devam etmesi kararı alındığında  ilişkinin ‘adını koymak’ için  söz merasimi düzenlenir…..

Öncelikle erkek tarafı  kız tarafına kız istemeye gelmek istediklerini haber verir. Kız tarafı da müsait oldukları günü bildirdikten sonra söz merasimi tarihi kesinleşmiş olur. Geleneklerimize göre akşam yemeğinden sonra kararlaştırılan saatte kız evine ziyarete gidilir.

Kız tarafı, misafirlere ikram etmek üzere, çay saati ikramlıkları hazırlar; börek, kek, zeytinyağlılar gibi.

Söz yüzüğü erkek tarafından, nişan alyansları ise kız tarafından alınır. Ancak her iki merasimi de aynı gün içerisinde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız yüzükleri erkek tarafının alması bir teklif anlamına geleceği için daha uygun olacaktır.

Çiftler…. kendi aralarında evlilik kararı almış da olsa; kız istemeye genellikle  aile ile birlikte gidilir. .

Kız isteme törenleri evde yapıldığı için abartısız ama şık ve rahat kıyafetler tercih edilir.

Kız istemeye giden damat adayları için ideal olan takım  bir elbise giymeleridir.

Siyah her zaman için abiye ve şık giyimde en çok tercih edilen renklerden. Dolayısıyla, söz kıyafetinizde tercihinizi siyahtan yana kullanırsanız, sade ve zarif bir elbiseyle çok şık olabilirsiniz.. Dantelin her zaman için sade ama şık duran yapısı, bu tarz törenler için biçilmiş kaftan. Dantelli elbisenizin altına giyeceğiniz sade bir ayakkabı ve yine sade şık bir küpe ile hayalinizdeki görüntüye  ve hayallerinize kavuşabilirsiniz.

Damat adayı… kız istemeye giderken…. çikolata yanında şık bir çiçek aranjmanı da getirirler. Söz çiçeğinizin şık ve gösterişli olması özen gösterdiğiniz anlamına gelir. Genellikle kırmızı veya güllerden oluşan büyük bir aranjman olarak hazırlansa da son zamanlarda orkide ve lilyum da tercih edilmeye başlandı. Ne kadar büyük bir çiçek aranjmanı olursa, çiçeğiniz o denli gösterişli olacaktır….

Tepside veya nişan yastığında, kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış söz yüzükleri ve kurdeleyi kesmek için makas bulunur…

Genellikle erkek tarafından bir aile büyüğü, iyi dilekleriyle bir konuşma yaparak yüzükleri takar ve yüzükleri birbirine bağlayan kırmızı kurdeleyi keser. Söz yüzükleri sağ elin yüzük parmağına takılır…Erkek tarafı gelin adayına getirdikleri hediye takıları takar…

Elhamdü lillâhillezî kâle fî kitâbih:

“Ve enkihul eyâmâ minküm ves sâlihıyne min ıbâdiküm ve imâiküm. İy yekûnû fükarâe yügnihimüllâhü min fadlih. Vallâhü vâsi’un alîm”

Ves salâtü ves selâmü alâ seyyidinâ Muhammediv ve alâ âlihî ve sahbihî ecmeıyn.

Allâhümmec’al hâzel akde meymûnev ve mübârakev ve mühtârâ. Vec’al beynehümâ ülfetev ve muhabbetev ve karârâ. Ve lâ tec’al beynehümâ nefratev ve fitnetev ve firârâ.

Allâhümme ellif beynehümâ kemâ ellefte beyne Âdeme ve Havvâ.

Ve kemâ ellefte beyne Muhammedin (SAV) ve Hatîcetil Kübrâ.

Ve kemâ ellefte beyne Aliyyin (RA) ve beyne Fâtımetüz Zehrâ.

Allâhümme eğtı lehümâ veleden sâlihâ, ve rizkan vâsiâ, ve umran tavîlâ.

Allâhümme rabbenâ heblenâ min ezvâcinâ ve zürriyyâtinâ, kurrate eğnüniv vec’alnâ lil müttekıyne imâmâ.

Yâ Rabbel âlemîn!

Senin emrine, Rasülü’nün sünnetine uymak amacıyla; hayatlarını birleştirme yolunda ilk adımlarını atmış bulunan bu kardeşlerimizin dünya ve ahiretlerini ma’mur eyle Ya Rabbi.

Kendilerine bol rızıklar… hayırlı evlatlar ve huzur dolu bir hayat nasip eyle Ya Rabbi.

Ve en önemlisi de bundan sonraki hayatlarında senin sevdiğin ve razı olduğun aileler zümresine dahil eyle Ya Rabbi.

Hz.Adem ve Havva arasında Hz. Muhammed ve ve Hz. Hatice arasında nasıl bir huzur ve muhabbet ihsan eylediysen aynı huzur ve muhabbeti bu çiftimize de nasip eyle Ya Rabbi.

Evlatlarını gelin ve damat görme şerefine erecek olan her iki aileyi de iki cihanda aziz eyle Ya Rabbi.

El açıp amin diyen kardeşlerimizi de aynı duygulara erişmeyi nasip eyle Ya Rabbi.

Hayırların fethi… şerlerin def’i… ümmet-i Muhammed’in sıhhat ve selâmeti için Allah rızası için….

El- FATİHA.

Sevgiyle….

(/Araştırma//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.