ALLAH’ ın MUCİZE Bitkisi..

isirganoto-kuru

ŞİFA ISIRGAN da….

Isırgan otunun yapraklarında bulunan potasyum sayesinde bu ot idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasını da sağlıyor. Özellikle Tibetli Budist rahipler tarafından asırlardır zihni sakinleştirmek ve konsantrasyonu arttırmak için kullanilan bu ot, rahipler tarafından “Tanrı’nın mucizevi bitkisi’ olarak anılıyor. Isırganın faydaları saymakla bitmiyor.

Kullanım şekli

Sabah akşam yemeklerden önce 1 tatlı kaşığı alınması tavsiye olunur.

Kullanmadan önce karıştırınız.

1 kilo bal ve 1 çaybardağı ısırgan otu karıştırılıp her sabah aç karınla 1 kaşık yendiğinde guatr hastalığına iyi geliyor…(200 gr. pekmeze1 çorba kaşığı ısırgan tohumu )

Isırgan Otu Tohumu Bal

Isırgan Otu İle Bal Birlikte Kullanıldığıda Çok Etkili Bitkisel Gıda Takviyesi Olmaktadır. Aşağıda Bu karışımın Kullanımı ile ilgili Bilgiler ve Özellikleri Yer Almaktadır.

Isırgan Otu Tohumu İçeriği Urticosit isimli glikozid, potasyum ve kalsiyum nitrat, resinik asit, formik asit, C vitamini, demir, klorofil ve asetilkolin ile histamin tesbit edilmiştir.

Süzme Bal:

Protein, amino asitler, organik asitler, mineraller, oligo elementler: kalsiyum, klor, bakır, demir, magnezyum , alüminyum, gümüş, çinko, iyot, albümin, dekstrin, nitrojen, manganez, fosfor, potasyum, silisyum, sodyum, kükürt, vitaminler: (B1-B2-B3-PP-B6-H, B9) Enzimler ve bazı doğal antibiyotik faktörler içerir.

Salata:

Isırgan otu, özellikle Ege yöresi mutfağında salata olarak yer alıyor. Isırgan otu hafif haşlanıyor, sarımsaklı yoğurt ilave edilip üzerinde zeytinyağı gezdirilerek servis yapılıyor.

Börek:

Tıpkı ıspanaklı börek yapar gibi, ısırgan otuyla da börek yapılabiliyor. Böreğin harcına biraz da kıyılmış pırasa katılması öneriliyor.

Çay Hazırlamak:

Yaprak Çayı: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak yeni demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında tatlandırılmadan içilir. Kokusunu veya tadını rahatsız edici bulanlar çaylarına biraz nane ilave edebilirler.

Kök Çayı:

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine getirilir, 4-5 dakika kaynadıktan sonra, ateşten indirilip 5-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir.

Tohum Çayı:

Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı tohum, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak su ile haşlanır, üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, yemeklerden yarım saat önce soğutulmadan içilir.

El ve Ayak Banyoları:

İki avuç dolusu yıkanmış kök, sap ve yaprak, 5 litre soğuk suya konularak, 10-12 saat bekletilir ve sonra kaynama derecesine kadar ısıtılır. Banyo sırasında bitkiler suyun içinde kalabilir. Bu banyo suyu, yeniden ısıtılarak, 2-3 kere daha kullanılabilir.

Saç Yıkamak:

4-5 avuç taze veya kurutulmuş yaprak, 5 litre suya koyulur, ağır ateşte kaynama derecesine kadar ısıtılır, 5 dakika demlendikten sonra süzülür. Kök kullanıldığında ise, 2 avuç dolusu ince kıyılmış kök, 10-12 saat soğuk suda bekletilir, sonra kaynama derecesine kadar ısıtılır ve demlenmesi için 10 dakika beklendikten sonra süzülür. Bu durumda, saç yıkamak için sodalı sabun gerekir.

Saç Dökülmesi;

4 litre suya 2 avuç ısırgan yaprağı, 2 çorba kaşığı adaçayı, 2 çorba kaşığı mersin yaprağı, 2 çorba kaşığı papatya konur. 5 dakika kaynatılıp 20 dakika demlenmeye bırakılır. Tülbentten temiz bir kaba süzülür. Her banyodan sonra yıkanmış temiz saçlar bu tonik ile ovulur. Ayrı bir su ile durulamadan saçlar kurulanır. Haftada en az 3 defa uygulamak gerekir.

Bu tonik saç köklerinin güçlendirip saçları canlandırır, dökülmesini ve yağlanmasını önlemeye yardımcı olur.

Allerji;

Isırganın kan yapma, kanı temizleme, allerjik hastalıklar, egzema ve akciğer-karaciğer üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmak için, bir avuç ısırgan yaprağı 5 su bardağı su ile 5 dakika kaynatılır. 20 dakika demlendikten sonra bal veya şekerle tatlandırılıp içilir.

Böbrek ve Mesane Taşları İçin

100 gr. ısırgan tohumu, 100 gr. hatmi çiçeği tohumu, 100 gr. çörekotu, 1 çay bardağı siyah turp suyu hazırlanır.

Isırgan tohumu, hatmi çiçeği tohumu ve çörek otu havanda dövülüp (kahve değirmeninde de çekilebilir), bir kavanoza konulur. Siyah turpun suyu mutfak robotuyla çıkarılır. Bu karışımdan aç karnına bir tatlı kaşığı alınıp, üzerine bir çay bardağı turp suyu içilirse, taşın eritmesine yardımcı olur. Turp suyu bulunmazsa, bir bardak bal şerbeti de içilebilir.

Sarılık ;

Taze ısırgan otu iyice yıkandıktan sonra mutfak robotunun narenciye kısmında suyu çıkarılır. Cam kavanoza koyulup buzdolabına konur. Bu sıvıdan yemeklerden yarım saat önce bir çay bardağı alınıp, üzerine bir çorba kaşığı karayemiş (bazı yörelerde taflan bazı yörelerde ise kocayemiş olarak adlandırılır) pekmezi içilirse sarılık hastalıklarına çok iyi gelir. Uzun müddet kullanıldığında sarılığı geçirebilir.

Kanser ;

400 gr. ısırgan tohumu, 50 gr. zerdaçal, 50 gr. çörekotu, 50 gr. üzerklik tohumu, 50 gr. keten tohumu, 50 gr. rezene, 50 gr. sinameki, (bütün bu malzemaler çekilmiş olmalı) 5 kg. süzülmüş bal, 100 gr. polen hazırlanır.

Çekilen bitkiler ince elekten geçirilerek, polen ile birlikte bala karıştırılıp cam kavanoza koyulur. Bu karışımdan 6 saat ara ile bir çorba kaşığı alınıp, bir çay bardağı karabaş otu suyu ile içilirse çok faydası görülür.

Isırgan otu ve tohumları kansere umut olmuştur. Isırganın yaprakları az kekik ve oğul otu ile demlenerek, balla tatlandırılıp günde 3-5 bardak içilirse derde şifadır.

Isırgan tohumu, şalgam tohumu ve polenle birlikte öğütülerek balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Bu kürler de erken teşhis tedavilerinde kansere çare olabiliyor, geç teşhis tedavisinde vücuda direnç kazandırır.

Vücudu kuvvetlendirici, Isırgan tohumu, Polen, Keten tohumu öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilmelidir.

Hormon dengeleyici, Çağımızda kimyasal ve konsantre gıdalar da hormon dengesini bozmaktadır. Isırgan otu ve tohumları erkek ve kadınlarda görülen hormon bozukluklarında umut ışığı olmuştur. Kadınlarda ise, görülen kil çıkması halinde, erkekte ısırgan tohumu (erkek ısırgan tohumu yeşil olur) balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan tohumu, sirke ile karıştırılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan yaprakları (erkek ısırgan yaprakları daha geniş ve yeşildir) az kekik karıştırılıp demletip balla tatlandırmayla içilmeye devam edilir. Erkeklerde görülen sakal bıyık çıkmaması (Köselik) Dişi ısırgan tohumları (soluk yeşil olup sarımtırağa kaçar, erkek ısırgan tohumuna göre zayıftır) balla macun yapılıp yenmeye devam edilir.

Faydaları;

Isırgan otu hemen hemen her hastalığa şifalı gelen mucizevi bir bitkidir.
Çeşitli rahatsızlıkların etkisi ile oluşan şiddetli baş ağrılarında yararlıdır.
Kan temizleyici olduğundan egzama ve bazı mantar hastalıklarına iyi gelir. Sivilcelere iyi gelmektedir.
Kan temizleyici özelliğinin yanı sıra kan yapıcı özelliğine de sahiptir. Bu sebeple sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında fayda sağlar.
Pankreas üzerine iyi uyarıcı etki yapar.
Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Böbrek taşlarına da iyi gelmektedir.
Çayı kabızlığa 3-4 haftalık bir kür halinde iyi gelir.
Ayrıca zindelik ve enerji vermektedir.
Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır.
Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
Siyatik, romatizma hastalarında ısırgan banyoları fayda sağlar.
Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler.
Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır.
Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 seviyelerinde başarı gösterdiği kanıtlanmıştır.
Kuyruk sokumundaki kıl dönmelerine lapası iyi gelir.
Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir.
Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir.
Tansiyon düşürücü etkisine sahiptir.
Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğine de yararlıdır.

Ağır kalp hastaları, şeker hastaları ve böbrek hastaları kullanmamalıdır. Bazı insanlarda mide bulantısı ve idrarda zorluk olmak üzere içeriğindeki, formik asit ve histamin dolayısıyla sürüldüğünde deriyi acıtarak tahrişe sebep olur. Bazen de çayı deriye rahatsızlık vermektedir.

Kaynak ve Referanslar:Karma/Araştırma

1-“Gesundheit aus der Apotheke Gottes” “Tanrı’nın Eczanesinden Saglık”, Maria Treben

2-Türkiye’de Bitkilerle Tedavi, Prof.Dr. Turhan Baytop, I.U Eczacılık Fak.

3-“Bir Yudum Sağlık”, N.Eröztürk, Anahtar yayınları, İstanbul,2000

4-“Maria Treben’s Heilerfolge”,”Maria Terben’in Tedavi Başarıları”, M.Treben,Çev.:Niyazi Eröztürk

Şifa Olsun..

Sevgiyle..

(/Araştırma//Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.