BAŞ DÖNMESİ Ve son gelişmeler…

figure_1
Baş dönmesi DİĞER TÜRLERİ KARŞI DOĞRU VERTIGO

Yalnız açıklama vertigo ve baş dönmesi diğer formları arasındaki bu önemli ayrım yapamaz iken, sık sık baş dönmesi farklı formlarının bilgi ile ilişkili bazı terimler vardır. Bir vestibüler bozukluk hemen hemen her zaman iplik bir his olarak tarif edilir ve hastaların gözleri hızla yakalamaya ya da mastürbasyon ve sağa sola olduğu bir duygu olarak bildirebilir nistagmus eşlik ediyor. Bu çevrelerindeki ortamı hareket ediyor hissi ilgili olacaktır. Kafanın içindeki bir iplik hissi tarif edebilir nonvestibular baş dönmesi olan hastalar; çevreye hareketini rapor değil bu nedenle nistagmus var ve yok. Vestibüler disfonksiyon olanlar hastalar tutması sahip bir hissi duygu eşit ve düşme veya bir tarafa eğilerek sanki, dengesizlik hisleri tarif edebilir. Bu hastalar gibi sersemleyebilir “gibi terimler ile onların belirtileri nitelendirdi. . . yüzme. . . baş dönmesi. . . yüzen “en sık onların baş dönmesi için bir nonvestibular etiyolojiye sahip. Psikofizyolojik baş dönmesi onların bedenini yapmamışlar bir duygu bir açıklama ile önerilmektedir. Gerçek vertigo genellikle sürekli bir Bu belirti olarak açıklanan nonvestibular baş dönmesi göre bir epizodik bir olgudur.

Nonvestibular baş dönmesi görme alanındaki hedeflerin hareketi ile ağırlaştırılmış olabilir iken Vertigo genellikle, baş hareketleri ile ağırlaştırılmış. Bu tür trafikte sürüş veya yoğun süpermarkette alışveriş gibi belirli durumlar tarafından uyarılan baş dönmesi şikayet hastalarda genellikle açıktır. Baş dönmesi pozisyonel değişikliklere öncelikle ilgili olduğunu, ve postural hipotansiyon ekarte edilmiş durumda, bir vestibüler lezyon şüphe edilmelidir. bulantı ve kusma veya işitsel ya da nörolojik belirtiler gibi belirtiler, dernek, baş dönmesi vestibüler nedenleri ile görülebilir olasılığı daha yüksektir.

Vertigo ORTAK NEDENLERİ ARASINDA AYIRT

Tipik olarak, periferik vertigo santral formları daha şiddetlidir ve işitsel belirtiler (örn, kulak çınlaması, işitme kaybı), yanı sıra bulantı ve kusma ile ilişkili olasılığı daha yüksektir. Diğer nörolojik semptomlar genellikle santral kökenli baş dönmesi ile ilişkilidir. Bu tür belirtiler çift görme, halsizlik, uyuşukluk, koordinasyon bozukluğu veya içerebilir.

Söz konusu orijinal noktalardan biri bölüm son o zaman uzunluğu da dahil olmak üzere hastanın baş dönmesi temel özelliklerini belirlemek önemi oldu. Bu bilgiler artık daha yararlı bir tanı klinisyene önde olduğunu. Süresi sadece birkaç saniye süren baş dönmesi Episodes benign pozisyonel vertigo düşündürmektedir. Bu genellikle saatler veya günler sürebilir bulantı ve kusma ile ilişkili oryantasyon bozukluğu ve dengesizlik nonspesifik duygusu şikayeti ile bir başlangıç ​​dönemi veya bölüm öncesinde. Daha yeni tekrarlayan saldırıları anlatan, hasta açıkça pozisyonel vertigo kısa (saniye) bölüm dışarı ayırabilirsiniz. Süresi bir aniden başlayan baş döndürücü bölüm ve kalıcı dakika gibi vertebrobaziler yetmezliği veya migren gibi, bir damar etiyolojisinde daha özelliğidir.

Meniere hastalığı birkaç saatlik bir süre içinde kademeli bir iyileşme ile bir kaç saat için genellikle birkaç dakika arasında bir süre boyunca şiddeti yükseltmek vertigo bölüm sorumludur ama sonuncusu. Önümüzdeki birkaç gün içinde akut faz çözünürlük ile vestibüler nörinit ve (saat süre boyunca) oldukça ani başlangıçlı vertigo ile tipik olarak labirentit bir bölüm. Travmatik yaralanmalar veya labirent vasküler infarktüsü 12 ila 18 aylık bir süre içinde kalan efektleri ile sık sık, haftalar günlük bir süre boyunca akut fazdan yavaş iyileşme ile semptomların ani başlangıçlı neden olur.

ORTAK VESTİBÜLER BOZUKLUKLAR

Benign Pozisyonel Vertigo

Periferik vertigo en yaygın türü olduğuna inanılan benign pozisyonel vertigo, aşağıdaki kafa travması, vestibüler nörinit, stapes cerrahisi, Meniere hastalığı görülebilir, ya da tek başına sunabilirim. bozukluğu baş hareketi ile hareket endolymph anormal tepkiler sonucunda, membranöz labirent içinde kupulada için otokonin dernek bir anormallik ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Semptomlar tipik olarak üzerinde haddeleme ya da ya da yataktan gibi, baş hareketi ile ilişkilidir. ilişkili baş dönmesi süresi sadece birkaç saniye süren kısa ve dar bir biçimde, sadece ya da kesintili ya da kronik bir şekilde görülebilir.

Labirent Enfarktüsü

Labirentin enfarktüs yaşlı hastalarda ortaya çıkan tipik olarak, işitsel ve vestibüler olarak ani bir kaybına yol açar ve. Bu olay aterosklerotik damar hastalığı veya hiperkoagülasyon bozukluğu olan genç hastalarda görülebilir. Epizodik vertigo geçici iskemik atak bir tür şeklinde tam bir tıkanıklık habercisi olabilir. Tam oklüzyon sonra, ensues akut vertigo genellikle vestibüler tazminat oluşur, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde bazı kalıntı dengesizlik ve dysequilibrium hastayı bırakarak, azalacaktır.

Vestibüler nörinit

Vestibüler nörinit bir başka sağlıklı bir kişi işitme kaybı olmadan vertigo ani atağı olarak sunuyor. bozukluk, tek bir saldırı olarak ortaya çıkabilir ya da birden fazla saldırıları sunabilirsiniz. Bu bahar ve erken yaz aylarında daha sık görülür, ve sonuç olarak genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu, aynı zamanda etrafında gelişen ilişkilidir. vertigo başlangıcı ani ve genellikle bulantı ve kusma ile ilişkilidir ve aşağıdaki hafta içinde kademeli iyileşme günlük bir süre sürebilir. bozukluk genellikle benign pozisyonel vertigo atakları ile takip edilmektedir.

Labirentit

Labirentit bakteriyel veya viral etiyolojiye sahip olabilir membranöz labirent içinde oluşan bir inflamatuar süreçtir. Hem de koklear disfonksiyon olduğunu dışında Viral enfeksiyonlar, vestibüler nörinit benzer baş dönmesi belirtileri üretmek. Konjenital kızamık, kızamıkçık, sitomegalovirüs enfeksiyonları ve sık sık hiçbir vestibüler belirtilere neden. Bakteriyel labirentit patojen tarafından membranöz labirent doğrudan katılımı ile bir supparative formu içinde sunmak, ya da seröz formda olabilir. yuvarlak pencere membranı boyunca bakteriyel toksinlerin difüzyon oluştuğunda seröz formu genellikle akut otitis media ile görülür.

Meniere Hastalığı

Meniere hastalığı epizodik vertigo atakları, işitme kaybı, kulak çınlaması, ve ilgili kulakta basınç veya dolgunluk hissi ile karakterize bir iç kulak hastalığıdır. Başlangıçta, işitme kaybı düşük frekansları kapsar ve genellikle tekrarlanan saldırılar ile kötüleşen, dalgalanır. saldırıları genellikle bulantı ve süresi kalıcı saat kusma ile, gerçek vertigo ile karakterizedir. Histopatolojik, bu bozukluk yırtılmalar ve membranöz labirent sonraki iyileşme ile endolenfatik alanlarda (hidrops) genişlemesi nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Hastalığın varyantları ilgili işitsel semptomlar olmadan vertigo dahil, ortaya çıkabilir.

Migren

migren varyantları büyük çoğunluğu ilk iki kategoride, auralı aurasız migren ve migren oluşur. terimi, aura fokal nörolojik bozukluk olarak tanımlanabilir. Auralar genellikle anormal duyu algılamaları olarak kabul edilir. Görsel auralar en sık tip, ve olayların veya halüsinasyonlar çeşitli gelebilir.

Sağlık profesyonelleri migren ve Odyovestibüler belirtilerden en az bir temel bir anlayış var için değerlidir. Baş dönmesi, kulak çınlaması, fotofobi ve fonofobi, ve bazen de işitme kaybı Migren hastalarının en az% 30 içinde mevcut olabilir.

Migren hastalarında işitme kaybı vertigo, kulak çınlaması, fotofobi ve fonofobi daha az yaygın olmasına rağmen, bu işitme kaybı dalgalanan bir düşük frekans olarak ortaya çıkabilir. Bu bir migren atağı kalıcı işitme kaybı ya da (kalori zayıflık ile gösterildiği gibi) vestibülopatiyi ikincil olması, bununla birlikte mümkündür. Bu belirtilerin commonality, genellikle zor sadece klinik gerekçesiyle bozuklukları ayırt etmek olun.

Bu semptom koleksiyon ilk bölüm ya da saldırıları yinelenen özellikle hastalarda, böyle bir tekrarlayan vestibüler nörinit olarak Meniere hastalığı, ya da iç kulak tutulumu, diğer türleri ile uyumlu olarak düşünülebilir. migren ve Meniere hastalığının ayırıcı tanısı, daha sonra, bir tanı muamma olarak mevcut sık olabilir. Buna ek olarak,% 60 hareket hassasiyeti ömür boyu tarihini bildirir. İlginçtir, Meniere hastalığının sıklığı genel popülasyonda olduğu gibi, migrenlilerde iki kat yaygındır. multipl skleroz (MS), bir ayırıcı tanı dahil olup olmadığını teşhis sorun daha da karmaşıktır. Akut, zayıflatıcı vertigo ilk başlangıcı MS hastalarının% 5’inde ilk belirti olarak görünecektir. MS hastalarının 50 kadar% hastalığın seyri sırasında bazı zaman akut vertigo en az bir oluşumu yaşayacaksınız. Bu aynı zamanda bir on MS hastaları kısmi veya tam olabilir kaybı, işitme sunmak, ancak sık sık migren veya Meniere hastaya benzer kurtarır olabilir gerçeği ile bileşik olabilir.

Mal de Debarquement

Mal de Debarquement, ya disembarkment hastalık, aslında bir ortak ve normal occurence1 olduğunu. En iyi biri bir seyir, araba, otobüs veya tren yolculuğu karşılaşmak gibi, hareket için uzun süreli maruz kalma sonrasında istikrarlı bir ortama döndükten sonra devam devam sallanan hareket hissi, ya da sallanan olarak tanımlanabilir. Bu taşıtın herhangi bir biçimde ilişkili olabilir. Onlar kıyıya geri döndü sonra bir balıkçı teknesinde hatta birkaç saat keyif aldık çoğu kişi, hala su olmanın bu hissi yaşamış olabilir. Bu his sadece saatler sürecek, hatta bir kaç gün için olabilir. Biri bulaşıkları yıkamak lavabo olduğunda gibi, istikrarlı bir fikstür yaslanmış belki, kapalı gözlerle şampuanlama duş ayakta yatakta yatarken, ya da en çok dikkat çeken görünüyor. Sık görülür Mal de Debarquement hissi seyir veya seyahat esnasında yaşanabilecek herhangi bir deniz tutması veya tutması bağımsızdır. Bireysel hiç bir kötü duygular var, ve sadece katı zeminde kez sallanan hissi fark olmayabilir. Gordon, Sphitzer ve Donavitch tarafından yapılan bir ankette, İsrail deniz kuvvetinin 116 mürettebatı,% 72% 67 başlangıç ​​yolculuğuna aşağıdaki çok güçlü bir his raporlama bu ortak his olduğunu bildirmişlerdir.

Referanslar
Birinci basamakta Sloane PD Baş dönmesi: Ulusal Ayaktan Tıbbi Bakım Anketi sonuçları. J Fam Pract 1989; 29: 33-38
Kroenke kHz, Arrington MA, AD Mangelsdorff. Tıbbi ayaktan semptomların prevalansı ve tedavinin yeterliliği. Arch Intern Tıp 1990; 150: 1685-1689
Baloh RW, Vestibula 3’ün Honrubia V. Klinik Nörofizyoloji

figure_2

Tanı Testleri İnceleme

Odyolojik test

Odyoloji testleri duruşmada, orta kulak fonksiyonu, koklear saç hücre fonksiyonu ve işitme-denge sisteminin çeşitli nöral yönleri hakkında bilgi verebilir. Vertigo ile birlikte işitme kaybı neden birçok kulak ilgili koşullar, olsa da, yok ki çoktur. Yani, vertigo semptomları ile eşlik eden işitme kaybı varlığı birbirinden belirli kulak hastalığı-bozuklukları ayırt yardımcı olabilir. Örneğin, Ménières hastalığı ve labirentit tipik vestibüler nörinit ve BPPV ise sadece vertigo belirti var, işitme kaybı ve baş dönmesi hem de vardır. Odyoloji testleri genellikle içerir: orta ve iç kulağı ve bazı nörolojik yollar değerlendirir Saf sesi (hava ve kemik) ve kelime ayrımcılık testleri yanı sıra immitans Odyometri. Otoakustik Emisyon iç kulak (koklea) içinde dış saç hücre fonksiyonu bakar nispeten yeni bir testtir. Beyin Sapı İşitsel Uyarılmış Tepki (BAER) işitme ve denge siniri (CN VIII) nöral iletkenliğini sınar.

Gans Duyu Organizasyon Performans Testi (SOP)

Romberg kombinasyonu, denge (CTSIB) ve Fukuda Stepping Testleri duyusal entegrasyon klinik testi MSS veya periferik ve aynı zamanda denge fonksiyonu üzerindeki etkisi bir göstergesi olarak hizmet vermektedir olsun, bir denge bozukluğu olup olmadığını nitel bilgiler sağlar. İster hasta yüzey veya görsel bağımlı vestibüler sistemin durumu hakkında fikir verir. Fonksiyon sonrası tedavi Kurtarma da belgelenmiş olabilir.

Bilgisayarlı Dinamik Görme Keskinliği Testi (CDVAT)

Bu kontrollü kafa hareketi ile vizyon değişikliği için sınar. Dalgalı periferik veya santral vestibüler bozukluklar nedeniyle aktif baş hareketi sırasında bakışları istikrar içinde bir arıza olduğunu. az 3 derece anormal vestibülookuler refleks (VOR) işlevi 20/20 20/200 basit baş hareketlerinden vizyon değiştirebilirsiniz. Hasta saniyede 2.5 döngü yatay ve dikey ardından baş hareketi üretir ise görme testi yapılır. Bu, normal aktif baş hareketinin düşük-orta aralığındadır. Test vestibüler disfonksiyon neden fonksiyon sorunu olduğunu gösterir ve tedavi etkinliğini belgelemek için ikinci karşılaştırmak iyileştirme sonrası Vestibüler Rehabilitasyon Terapi (VRT) bir taban olarak kullanılabilir.

Vestibüler Otorotasyon Testi

VOR fonksiyonu kazanç ve faz kantitatif olarak saniyede yaklaşık 2-8 döngüsü bir frekans aralığı boyunca yatay ve dikey baş hareketleri her ikisi için, aktif dönme testi kullanılarak analiz edilir. Bu en işlevsiz olan baş hareketi, yönü yanı sıra baş hareketi sıklığını (hız) gösterir. Hasta bir işitsel Sertleşme sinyaline başını hareket ederken sadece ileriye bakmak için gereklidir. Yukarıda belirtilenlere ilave olarak, bu test tanı olarak sonuç ölçümlerini içerir. Bu test kişinin istemli bir işitsel işaret onların başını hareket ettiği armonik hızlandırılmış veya aktif testler, olurken hastanın sadece oturur Rotary Başkanı, gibi pasif testleri ile elde edilebilir.

Videonistagmografi (VNG)

vestibüler fonksiyonun en kalıcı ve yaygın olarak kullanılan bir test VNG olduğunu. son teknoloji, her gözün hareketini kayıt kızılötesi video kameralar kullanır. Bu corneoretinal potansiyelinin bir kayıt olarak önce bu teknolojiye, testi, ENG denirdi. Test aşağıdakileri içerir alt kümeleri, oluşur:

Hallpike – BPPV-PC için testler

Oküler motor testleri – sakkadik, sarkıl ve optokinetik peşinde beyin içinde santral vestibüler ve neuropthamologic sistemleri bağlantıları hakkında tanısal bilgi sağlar testler vardır.

Test Gaze – testleri spontan nistagmus varlığı için.

Yüksek frekans headshake testi – hasta kompanse ya da olmayan stabilize tek taraflı vestibüler disfonksiyon varsa dinamik bazı durumlarda nistagmusu kışkırtır.

Pozisyonel test – statik pozisyonel nistagmus varlığını belgelemektedir. Bulgular HC-BPPV ayırıcı tanısında ve diğer çevresel türü için kullanılan CNS lezyonlar vs neden olur.

Kalori testler – iç kulak sıvılarının Termal konveksiyon üstünde ve vücut sıcaklığının altında olan sıcak ve soğuk hava, her kulak sulama tarafından oluşturulur. Test ayrıca, su ile gerçekleştirilebilir. İlgili kulaklar yatay semisirküler kanalların her birinin reaktivitesi ya da yanıt nistagmus bağlı hastaların ölçüm yoluyla hesaplanır. Iki kulak toplam nistagmus% 25 ya da daha büyük bir fark, bir bulgu, genellikle periferal ya da merkezi disfonksiyonuna atfedilen bir kalori zayıflığı gösterir. Bazı hastalıkların, her iki kulağı tepkiler depresif.

Vestibüler-Uyarılmış Potansiyelleri andMyogenic (VEMPs)

Vestibüler uyarılmış potansiyel myojenik test (VEMPs) otolit sistemi (özellikle kesecik), ve sternokleidomastoid kas (SCM) arasında meydana refleks dayanmaktadır. vestibular-collic refleks (VCR) ve hayvanlarda ve insanlarda incelenmiştir. VEMPs faydası Keseciklerin veya vestibüler sinirin alt dalı tarafından innervasyon ile ilgili bilgi sağlar başka hiçbir vestibüler fonksiyon testi, olmasıdır. VCR duyusal, CNS ve motor çıkış bileşeni ile klasik refleks yay gibi, bu Keseciklerin bütünlüğü ve inferior vestibüler sinirin hem ilgili bilgilerin yanı sıra beyin sapı sayesinde refleks arkı sağlamak için kullanılır olmuştur. Bu, hem otolojik ve nörolojik koşulları hakkında bilgi vermiştir. Literatürde, bu tür Ménières, multipl skleroz (MS) gibi nörolojik bozukluklara üstün kanal yırtılması sendromu gibi Otolojik koşullar arasında değişen hastalarda yapılan çalışmalarda bildirilen VEMPs göreceksiniz.

Vestibüler Rehabilitasyon:
Başarılı Çıktıları Üreten

estibular Rehabilitasyon Tedavisi (VRT) en iyi hasta hareket provoke belirtileri yanı sıra postural stabilite ve denge artırıcı söndürmek veya iyileştirmek sistematik tekrarlayan egzersizleri ve protokoller olarak tarif edilebilir. VRT yeni değildir; geri 1940’lara kadar uzanmaktadır. Cawthorne ve Cookseys eşyalar labirent sorunları yaşayan hastaların aktif göz ve baş hareketleri egzersiz yarar tartışmaya başladı. Bu Brandt egzersizleri olarak tanındı Brandt ve Daroff çalışmaları, 1980 yılında izledi. O zamandan beri, araştırma ve klinik deneyim büyük ölçüde bu tedavi yönteminin bilimsel uygulama ilerlemiştir.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, VRT doktorlar, terapistler ve odyolog tarafından kabul kazanmaktadır. Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Assn Hem. (ASHA) 4 ve Amerikan Odyoloji Akademisi (AAA) uygulama odyolog kapsamında VRT rolünü tanıdı. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi (AAO-HNS) 6 American Academy de vestibüler hastaların tedavisinde VRT rolünü desteklemektedir. Ayrıca, fiziksel ve mesleki terapistler ve bunların ilgili kuruluşları kendi meslekleri içinde bu yandal desteklemiştir.

VRT nasıl çalışır?

VRT altında yatan fizyolojik temeli, merkezi sinir sistemi plastisite olduğunu. VRT aslında zarar vestibüler son organın kendisi bir yenilenme veya tedavi anlamına gelmez. Bunun yerine, merkezi sinir sistemi ve gelmesini veya vestibüler mekanizmalar gelen asimetrik / çakışan girişine uyum beyin izin vererek çalışır. Teorik olarak, merkezi tazminat disfonksiyonu veya vestibüler sistemlerinden birinin kaybı izleyen 90 gün içinde meydana gelmelidir. Ancak, birçok vestibüler lezyonlar, hızlı başlangıçlı meydana geldiğini özellikle, bu tazminat fenomen fayda yok.

Complicating veya merkezi tazminat fenomen geciktirici baş dönmesi belirtileri üreten aktif baş hareketi içeren bu faaliyetlerin herhangi birini yapmak için hastanın isteksizlik. Bu genellikle merkezi tazminat pek çok bireylerde oluşmaz ana nedenlerinden biridir. David Zee, Johns Hopkins MD alıntı, beyin beyin göremiyorum ne düzeltemez. Diğer komplike faktörler periferik vestibüler veya MSS işlevini ya bastırmak Meklizin, Antivert, Valium ya da diğer ilaç gibi ilaçlar yer alır. Bu ilaçlar da geciktirebilir veya relearning veya asimetrik duyusal girdi adapte gelen merkezi sinir sistemini önleyecektir. Ne yazık ki, baş dönmesi hasta, (özellikle iş ya da sürüş iken) baş dönmesi olma konusunda onun / onu artan anksiyete belirtileri bastırmak yardımcı olan ilaç bağımlı hale gelir. Bu ilaçlar genellikle onlar olmadan çok daha iyi olurdu hastalara reçete edilir.

VRT Faydaları
En iyi ya da sadece yönetim olabilir.
Uygun maliyetli.
Non-invaziv.
Tedavinin kısa süreli.
Kullanıcı dostu.
İade ya da günlük fonksiyonları geri getirir.

VRT kim için?

Bir durumun akut faz dışında olan bireyler ile kullanılmaktadır zaman vestibüler rehabilitasyon tedavisi en iyi şekilde çalışır (örneğin, belirtiler artık, bulantının eşlik vertigo zayıflatıcı kusma ve terleme ile akut labirentin fırtına dahil). labirentit ikincil bir labirentin fırtınanın ortasında olan hasta, vestibüler nörit veya aktif Ménières hastalığı VRT çok az veya hiç yarar alacaksınız. Bununla birlikte, hastaların çoğu bir şekilde ve sabit olacaktır. Bu tür saldırılar artık olduğu yerde son aşamasında bir Ménières hasta olarak bir vestibülopati (zayıflık veya vestibüler fonksiyon kaybı), neden herhangi bir durumun ve işitme kaybı stabilize dalgalanan bireyleri içerebilir. Bu da labirentit, vestibüler nörinit, baziler ve labirent iskemilerden için geçerlidir.

Genellikle bu hastalarda sıklıkla hareket belli bir frekansta ve belirli bir yönde aktif baş hareketi ile provoke edildiği bu belirtiler. Ayrıca önemli görsel provokasyon de olabilir. Hasta çok sayıda telefon direkleri vardır onlar yan pencereden dışarı bakarak eğer belirli bir caddede sürücü bir yetersizlik ile ilgili şikayetleri ortaya çıkabilir. Onlar zemin karo veya duvar kağıdı belirli kalıpları bakarken hastalar tutması bir anlamda ifade etmek için yaygındır. En yaygın hasta şikayetleri biri yanlara başını dönüm yukarı ve aşağı süre alışveriş yaparken bir bakkal koridorda yürürken zorluk olduğunu.

Referanslar
Cawthorne, T: Baş Egzersizleri için Fizyolojik Temelleri. S Chartered Soc Physiother. 30: 106, 1944.
Cooksey, FS: Vestibüler Yaralanmalarında Rehabilitasyon. Pro, R Soc Med. 39: 273, 1946.
Brandt, T ve Daroff, RB: Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo Fiziksel Terapi. Arch Kulak Burun Boğaz. 106: 484, 1980.
Amerikan Konuşma, İşitme, Dil Derneği Ek. Bahar 1996. ASHA Cilt 39 Sayı 2.
Amerikan Odyoloji Akademisi. Vestibüler Sorunlar. Görev Gücü 1999.
Kulak Burun Boğaz American Academy. Baş ve Boyun Cerrahisi Bülteni. Politika ifadeleri Ekim 1998 Cilt 17, No: 10 sayılı.
Gans, RE: Baş dönmesi, Denge ve Hareket Terapisi kaybı. Penn State Spor Hekimliği Bülteni. Haziran 1997. Vol. 5, No: 10.
Gans, RE: Vestibüler Rehabilitasyon: Protokoller ve Programlar. Tekil Yayın Grubu 1996.
Girardi, M ve Konrad, İK: Baş dönmesi ve Denge Bozuklukları ile Hasta için Vestibüler Rehabilitasyon Tedavisi. Baş ve Boyun Hemşirelik. 1998. Vol Güz. 16, No: V.

figure_4

 

Ortak Vestibüler Sözlüğü

Denge: dengeyi korumak için kararlılık sınırlarına kitle akrabası merkezinin kontrolü hareketleri.

BPPV: paroksismal vertigo ve Nistagmus ile karakterize iç kulak labirent Benign Paroksismal Vertigo iyi huylu bir hastalıktır sadece baş belli bir yönde olduğunda. Tanı bir tarafa masanın ucuna 30 derece ve 30 derece aşağı eğik baş yatma için oturur pozisyonda hastayı hareket ettirerek başucunda yapılır. Bu vertigo bir haddine neden olur. Bu test Hallpike manevrası olarak adlandırılır. bölüm, bir dakikadan az sürebilir, ancak aylarca tekrarlayabilir.

Partikül Yerleştirme: geri kırbacık içine yarım daire kanallarından otokonin enkaz taşımak için kullanılan bir tedavi.

Kütle Merkezi: Nokta hangi dengede pivotlar nesne.

Merkez Tazminat: Beynin nöroplastisite barındırır ve hata sinyalleri için ayarlar.

Canalithiasis: İç kulağın arka kanal kupulada içinde taşlarının Hastalık. durum pozisyonel vertigo ile ilişkili olabilir.

Dysequilibrium: genellikle mekansal oryantasyon bozukluğu eşlik eder dengesizlik, dengesizlik, ya da denge kaybı ifade eder.

Endolenfatik hidrops: dilatasyon nedeniyle kulak labirent uzayda sıvı birikmesine.

Denge: denge Devlet. Durum bu mücadelesine kuvvetleri eşittir.

Yürüme: yürüyüş Şekli.

Gaze Stabilizasyon: yürürken kullanılan topuk-grev veya baskı satırları okuma sırasında stabil ufuk tutar: vestibüler oküler refleks kolaylaştırdı kafası hareket ederken retinada istikrarlı görüntüleri, tutar.

Kinetik: Hareket oluşan; hareket sırasında vücut üzerinde etki eden kuvvetler ve zaman ve şimdiki güçleri açısından hareket dizisinin etkileşimleri.

Labirent: İç kulak, antre, koklea ve kanallar yapılmış.

Ménières Hastalığı: vertigo, Tinnitus (kulakta dolgunluk veya basınç hissi), ve işitme kaybı dalgalanan bölümlerini neden iç kulağın bir bozukluk.

Nöromusküler: Sinirleri ve kasları hem ilgili.

Nistagmus: İstemsiz gözbebekleri hızlı ve yavaş hareketleri alternatif.

Dalgalı: nedeniyle anormal vestibülookuler refleks (VOR) fonksiyonu aktif baş hareketleri sırasında Bozulmuş görme

Orta Kulak İltihabı: orta kulak iltihabı.

Otokonin: İç kulağın kırbacık ve Keseciklerin bulunan Kalsiyum karbonat kristalleri.

Ortostatik Hipotansiyon: duruş dik varsayarak üzerine kan basıncında azalma.

Hareket Algılama: vücut hareketi ve çevre hareketli ayırt edebilme.

Postural Stabilite: görsel, vestibüler ve somato-duyusal (kaslar, eklemler) alınan geri bildirimler vücut hareketi değişikliklere uyum yardımcı olur.

Propriyosepsiyon: postür, hareketin farkındalık ve dengede değişiklikler ve gövdesine göre pozisyon, ağırlık ve nesnelerin direnç bilgisi.

Burcu Rombergs: kuramayan gözler yakın ayaklar birbirine kapatın ve zaman vücut dengesini korumak için. gözleri kapalı olduğunda hasta Kahramanimiz ve düşerse işareti pozitiftir.

Somato-duyusal: Dokunmatik, eklem ve kas reseptörleri.

Vertigo: Gerçek vertigo nesneleri kişi hakkında hareket uzayda veya sahip dolaşırım hissi ve equilibratory aparatının bir rahatsızlık bir sonucudur.

Vestibüler nörinit: Enflamasyon veya sinir hücrelerinin dejeneratif iltihabı.

Vestibüler Rehabilitasyon: baş dönmesi azaltmak denge fonksiyonunu artırmak ve aktivite seviyelerini artırmak için tasarlanmış egzersiz tedavisi alternatif bir formu.

Kaynak:The American Instüti Balance(ÇEVİRİ)

Bu kadar araştırma yapılırken bazı göz önünde bulundurulması gereken vücudun elewktrolit su dengesinin ve vitamin mineral eksikliklerinin olup olmadığı neden göz ardı edilegelir  bilinmez.Bir insanda her hangi bir rahatsızlık meydana gelmişse yolunda gitmeyen  şey nedir diye düşünülüp.. Bunların neler olabileceği hakkında araştırmalar yapılmalıdır ..Hemde neden adam akıllı tetkik edilmez..Kulaktaki kristaller her kesin bildiği bir şey ve kolayca tanıyı koyuverirsiniz….Vücuttaki eksik maddeleri bi zahmet yerine koyunuzda ondan sonra tekrarlıyormu ona bakınız..

İnsanların kendi durumlarını kendilerinin keşfetmesini beklememeli..Lütfen hem kendimiz ve hemde yakınlarımız için  daha duyarlı olmalıyız…..İyi niyetli yardımlarıda görmezden gelmemeliyiz…

Sevgiyle…

(/Araştırma://Vit-asmin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.