göZ SeyiRmeSi….Hayr OLSUN….

gözzl

Göz seyirmesi

Tıp dilinde Myokimi olarak isimlendirilen göz seğirmesi göz kaslarının istem dışı çalışması sonucu meydana gelir. Sinir bozucu ve kişiyi endişeye sevk eden bu durum çoğunlukla herhangi bir tehlikeye yol açmamaktadır. Bu düzensiz göz kasılmaları bazen birkaç dakika içinde kendiliğinden geçerken bazen günler ya da haftalar sonra geçmektedir. Her ne kadar kendiliğinden geçmesine rağmen bu uzun süreli seğirmeler bazı göz hastalıkları için sinyal olabilir ve ihmal edilmemelidir.

Nedenleri:

Göz seğirmelerinin nedeni genel olarak bilinmemekle birlikte bazı durumların göz seyirmesine neden olabileceği düşünülmektedir. Bunlar:

Göz yorgunluğu: Bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi yakın odaklı ekranlar karşısında uzun süre kalmak, kırma kusuru olmasına rağmen gözlüksüz okumak, güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmamak ve gözü kısmak göz yorgunluğuna neden olarak göz seğirmesine yol açabilmektedir.
Uyku düzensizlikleri
Çay-kahve gibi kafein içeren içeceklerin ve alkolün fazla tüketimi: Bu tür içeceklerin aşırı alımı sinir sistemini olumsuz etkilemektedir.
Stres: Stres vücudun genelinde negatif bir etkiye sahip olduğu gibi göz seğirmeside bundan nasibini almaktadır. Yoğun iş, sınav ya da özel hayatta yaşanan anksiyete oluşturan faktörler göz seğirmesine neden olabilmektedir.
Dengesiz beslenme: Göz seğirmesine neden olan en önemli mineral eksikliği magnezyumdur. Ispanaka ve badem magnezyumdan zengin besinlerdir. Magnezyum dışında vücudun kalsiyumdan fayda görmesini kısıtlayan D vitamini eksikliği ile B12 eksikliğide göz seğirmelerine neden olabilmektedir.
Göz kuruluğu: Günümüzde teknolojik cihazların kullanımı, kontakt lens kullanımının artması ve ilaç tüketiminin artmasına paralel olarak göz kuruluğuda artış göstermektedir. Göz kuruluğu da göz seğirmelerinin olası nedenlerindendir.
Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi görme bozuklukları
Göz alerjisi: Toz, polen gibi allerjenlerin gözü etkilemesi ile de göz seğirmesi oluşabilir. Beraberinde kaşıntı ve kızarıklıkta eşlik edebilir.
İlaçlar: Özellikle ilaç kullanmaya başlanan dönemle aynı zamana denk gelen göz seyirmelerinde şüphenilmelidir. Ancak ilacı direkt kesmek yerine ilacı yazan doktorla konuşarak durumdan emin olduktan sonra ilacı doktorun kesmesi ya da değiştirmesi daha doğrudur.
Hastalıklar: Göz seğirmesi bazı hastalıkların başlangıç belirtilerinden biri olabilir. Göz seğirmeleri, Parkinson hastalığı, Tourette sendromu, Multiple skleroz (MS) hastalığı, hipoglisemi gibi hastalıklarda görülebilir. Göz seğirmesi uzun süredir devam ediyor ise doktora başvurmakta fayda vardır.
Göz ön yüzeyi ya da kapak alt yüzeylerinde tahriş veya yaralar

Tedavi:

Göz seğirmeleri çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir.
Sebep olan faktörün tedavisi:

o Eğer çay, kahve ve alkol aşırı kullanılıyor ise kısıtlanmalı

o Vitamin ya da mineral eksikliği varsa eksiklik kapatılmalı

o Stres faktörlerinin ortadan kaldırılması

o Göz yorgunluğuna sebep olacak faktörlerin düzeltilmesi

o Eğer ilaç kullanımıyla başlangıç gösteren seğirme varsa ilacı yazan doktorla görüşülerek ilaç değiştirilmeli ya da kesilmeli

o Altta yatan bir hastalık varsa tedavisi düzenlenmeli

o Eğer uyku düzensizliği varsa kaliteli bir uyku sağlanmalı
Uzun süreli göz seğirmelerinde ya da göz seğirmesine eşlik eden kapak düşüklüğü, net görememe, yüzün diğer bölgelerinde seğirmeler, kaşıntı, sulanma, ağrı gibi bulgular varsa göz doktoruna başvurulmalıdır.

kAYNAK:Gaziantep Ü.D.D.Necip KARA

(/ARAŞTIRMA//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.