KARADUT….

karadut

Karadut ağaç meyvesi insan vücudu için çok iyi bir antioksidan içer. Antioksidanlar serbest radikalleri pasif hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlarlar. Karadut pekmezi içerdiği flavonoidler sayesinde insan kalbini koruma ve yaşlanmayı önleme etkisi bulunduğu kanıtlanmıştır. Karadut bitkisi büyürken böçek ve sinek yapmayan tek orjinal insan eli değmemiş organik bir tür bitkidir.

Karadut meyvesi betakaroten (A vitamini) salgılamaktadır. Ancak kara dut toplanmadığı zamanda mevsim şartları değiştiği için karadut meyvesinin en bol olduğu zamanlarında kaynatılarak karadutun pekmezi veya reçeli yapılarak karadutun insanlara sağladığı bKaradut şurubu insan sağlığı ve gençlik aşısının kalıcı olması için karadut pekmezi sürekli olarak insanlar tarafından tüketilmelidir.

Karadut şurubunun insan sağlığına faydaları kanıtlandığını herkes bilir. Karadut pekmezi yüksek miktarlarda demir vitamini içerdiği için kansızlık sorunu çeken insanlar ve hastalar için birebir ilaç tedavisi yerine geçer. Kansızlık sorunu olanlar hiç bir ilaç içmeden sadece karadut pekmezi yiyerek sağlıklı şekilde vücudunun demir (FE) ihtiyacının karşılandığı görülmektedir. Kansızlık sorunu yaşayanlar için destekleyici ek gıda olarak doktorlar bile bitkisel karadut reçel ve çaylarını hastalarına önermektedirler. Karadut anne sütünü kadar sağlıklı bir besin ve bitkidir.

 

Karadut pekmezi üretimi ve pekmez yapım yeri Elazığ ilinin köylerin dedir. Elazığ köylerinde yetişen ve toplanan karadut pekmezi faydalarına bakacak olursak; içerisinde demir elementi (Fe) bulunması ve içerdiği vitaminler ile kansızlık sorunu çekenlere tedavi sürecinde destekleyici gıda olarak vitamin takvisyesi yapılmasıdır. Karadut pekmezi veya çayı yapılırken içerisine hiç bir şekilde şeker ve glikoz gibi yapay tatlandırıcı eklenmez ve güneşten kara dut meyvesi kurutularak müşterilerin tüketim ihtiyaçlarına hazır hale getirilmektedir.

Karadut pekmezi insanların halsizliğin ve aşırı yorgunluğu gidermektedir.
Karadut pekmezi insan vücudundaki kanı temizlediği için anemi hastalıklarında kullanılabilir.
Karadut pekmezi insanlardaki kan basıncını düşürür ve kanın düzgün olarak beyine pompalanmasını sağlar.
Karadut pekmezi kişilerin ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarına çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
Karadut pekmezi insanların mide salgılarını arttırır ve vücudun dengede olmasını sağlar.
Karadut pekmezi diş sorunu yaşayanlarda dişlerin güçlü olmasını ve saçların kafada sağlam olarak durmasını sağlar.
Karadut pekmezi hepatit tedavisinde, kronik olan gastrit ve hepatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
Karadut pekmezi uykusuzluk sorunu çeken kişiler için hiç bir uyku ilacı almadan uyumanıza yardımcı olur.
Karadut pekmezi spor salonlarında bady sporu yapan sporcular için enerji ve besin deposu olarak bilindiği için vücut geliştirme sporu için satılan bitkisel ürünlerde kullanılır.
Karadut pekmezi çocuklarda zeka gelişimine yardımcı olur ve ayrıca çocukların pamukçuk denilen hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Karadut pekmezi suyu ile ağızda gargara yapılırsa boğaz ve ağız ile ilgili tüm hastalıklarda iyileşme gösterir.
Karadut pekmezi karaciğer hastalıklarını gidermede vücuda bağışıklık kazandırır.

Karadut çayı antioksidan etkiye sahip olduğu için insan vücudunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücut direncini arttırmaktadır.
Karadut çayı enfeksiyon hastalıklarına çok iyi gelmekte olup ayrıca, kalbe de iyi geldiği için damar sertlikleri engelleyerek vücudu rahatlatır.
Kara dut çayı sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve anemi hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
Karadut çayı kansızlığı önler ve kabızlık sorunu çekenlerin kabızlığına yardımcı olur ve rahat şekilde tuvaletini yapmalarını sağlar.
Karadut çayı kandaki şeker miktarını arttırarak vücuttaki yaraların kapanmasında çok etkili olmakta olup çoğu hastalıkların enfeksiyonlarında tedavi amaçlı görev rolü almaktadır.
Karadut çayı ve pekmezi ilaç değil bir tür gıda takviyesi niteliğinde doğal organik bir meyvedir.
Kandaki şeker miktarını arttırarak şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Kara dut vücuttaki yaraların kapanmasında etkilidir. Ayrıca karadut çayı Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir.

Kısacası…

*İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyucu, yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor.
*Sadece bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, dört gram protein içeriyor ve bir kabın üçte birini dolduracak kadar karadut, günlük lif ihtiyacının yüzde 20’sini karşılıyor.
*Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabiliyor.
*Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım ediyor. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştırıyor.
*Diğer meyvelerin yarısı kadar şeker içermesinin yanı sıra şekerin sindiriminin önüne geçiyor. Bu sayede diyabeti önlediği düşünülüyor.
*Karaciğeri kuvvetlendiriyor.
*Halsizliği, aşırı yorgunluğu gideriyor.
*Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlıyor.
*Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.
*Aç karnına yenirse kabızlığı gideriyor ve hatta ishal yapabiliyor, bağırsak kurtlarını düşürmeye de yardımcı oluyor.
*Öksürüğü gidermeye yardımcı oluyor.
*Kansızlığa iyi gelir.
*Kan basıncını düşürüyor.
*Mide salgılarını arttırıyor
*Uykusuzluğa iyi geliyor.
*Ateş düşürüyor..
*Ağız, bademcik, boğaz iltihabı ve diş eti hastalıklarına karşı fayda sağlıyor.

Sevgiyle…

(/A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.