ZN…ÇİNKO…

ZN

Vücuttaki pek çok fonksiyonda görev alır. Protein sentezi, büyüme ve cinsel gelişimin yanı sıra bilhassa bağışıklık sistemi için gereklidir. Vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda ve zihinsel fonksiyonlarda önemli roller üstlenir. Cildin ve kasların erken yaşlanmasını önler. Hücre yenilenmesini destekleyerek cildi güzelleştirir, tırnakları güçlendirir ve saç dökülmesini önler.Çinko, bir trafik yöneticisi olarak vücut sürecinin etkin akışını, enzim sistemlerinin ve hücrelerin bakımını yönetir. Protein sentezi ve kolajen oluşumu için gereklidir. Kas kasılmalarını yönetir. İnsülinin oluşumuna yardımcı olur. Superoksit dismutaz (SOD) antioksidanı dahil birçok yaşamsal enzimden meydana gelir. Kanınstabilitesi için önemlidir (kan içerisindeki E vita­mininin konsantrasyonunu uygun bir şekilde tutar) ve vücu­dun asit-alkalin dengesini korur. Prostatta normalleştirici etki yapar ve bütün üreme or­ganlarının gelişiminde önemlidir. Bazı çalışmalar, beynin fonksiyon göstermesinde ve şi­zofreni tedavisinde önemini göstermektedir. DNA sentezi için gerekli olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. Ulusal Araştırma Konseyi tarafından düzenlenen günlük miktar önerisi (RDI/RDA) yetişkinler için 12-15 miligram­dır (emziren anneler için bir miktar daha fazlasıdır). Aşırı terleme günlük olarak 3 miligrama kadar çinko kaybına neden olabilir. Gıdaların içerisindeki çinkonun büyük bir kısmı işleme sırasında yok olur ya da besin değeri düşük toprak nedeniy­le hiçbir zaman yeteri miktarda var olmaz.Eğer yüksek miktarda B6 vitamini alıyorsanız daha faz­la çinko alımına ihtiyacınız vardır. Eğer alkolik ya da şeker hastasıysanız bu yine geçerilidir. Prostat sorunu olan ve olmayan erkeklerin çinko seviye­lerini yüksek tutmaları tavsiye edilir. İktidarsızlık durumlarında B6 ve çinko destekleri ile uy­gulanan programda başarıya tanık oldum. Bunama ile ilgili endişeleri olan yaşlı insanlar çinko ve manganez desteklerinin faydalı olduğunu göreceklerdir. Eğer düzensiz adet görmelerden rahatsız oluyorsanız, düzenliliği sağlamak açısından bir hormon tedavisine başla­madan önce çinko desteğini deneyebilirsiniz. İshal ve yüksek miktarlarda lif tüketimi nedeniyle çinko seviyeleriniz düşmüş olabilir. Diyetinize çinko ekliyorsanız A vitamini için olan ihti­yacınızı da artırmanız gerektiğini hatırlamalısınız. (Çinko en iyi A vitamini, kalsiyum ve fosfor ile çalışır.) Eğer hem demir hem de çinko desteği alıyorsanız, bir­birlerinin faaliyetlerini etkilememeleri için bunları değişik zamanlarda almalısınız.150 MG geçmemelidir….

Dahiliye harici yaraların iyileşme süresini hızlandırır.
Tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok eder.
Tatma duyusu kaybını geri getirmeye yardımcı olur.
Kısırlığın tedavisine yardım eder.
Prostat sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.
Büyüme ve zihinsel uyanıklığı destekler.
Kolesterol birikintilerinin azaltılmasına yardım eder.
Zihinsel rahatsızlıkların tedavisine yardım eder.
Soğuk algınlıklarının uzunluğunu ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Çinko eksikliğinde, bağışıklık sistemi zayıflar…. halsizlik, yaraların geç iyileşmesi, saçlarda zayıflama ve dökülme gibi belirtiler görülür. Ayrıca, gelişme geriliği, iştahsızlık, öğrenme ve dikkat eksikliği görülebilir. Çinko Eksikliği bunların dışında, çocuklarda cinsel gelişim geriliğine ve yetişkinlerde ise sperm sayısı azlığına neden olmaktadır. Tırnaklardaki beyazlama çinko eksikliğinin belirtileri arasındadır. Yemeklerin yanlış pişirilmesi sonucu besin değerlerini kaybetmesi,alkol ve stres çinko eksikliğine neden olan başlıca faktörlerdir.

Çinko Fazlalığı ve Çinkonun Zararları….. Bulantı, kusma ve ishal, huzursuzluk, terleme ve titreme gibi sorunlara ve kolesterol dengesizliğine neden olabilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve aşırı kullanımlarda tümör oluşumuna neden olur.

Çinko içeren besinler …. Et , tavuk, deniz ürünleri, baklagiller, tahıllar, yumurta, fındık, süt ve süt ürünleri ,karaciğer, deniz ürünleri (özellikle istiridye), buğ­day, bira mayası, balkabağı çekirdeği, yumurta, toz hardal ile lifli besinler bol miktarda Çinko içeren besin maddeleridir.

Yetişkinlerde günlük çinko ihtiyacı ortalama 15 – 20 mg kadardır. Gebelikte ve sporcularda çinko ihtiyacı daha fazladır. Bununla birlikte, Günlük 50 mg dan fazla çinko almak yan etkilere neden olabilir.

(/Araştırma//Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.