sağlıklı bir gülüş….

di

Sağlıklı diş ve diş etleri bir refah göstergesidir. Bir insanın ağzı genel sağlık penceresi olarak adlandırılır. Birçok hastalık iyi bir ağız bakımı (yani fırçalama ve her gün diş ipi ile) ile önlenebilir. Pek çoğumuz parlak bir gülümseme için tek yolun toksik kimyasallar ve lazer ışınları ile olduğuna inanıyoruz. Bazı araştırma ve deneme yanılmadan sonra, doğal yollar ile daha parlak, daha beyaz ve sağlıklı bir gülümsemeya katkıda bulunacak doğal yollar bulundu. Vereceğimiz ipuçları ve yöntemleri kullanarak dişlerinizin kısa bir zaman dilimi içinde her zaman ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz. (Kırmızı şarap, kahve tiryakisi olanların uygulama sonrasında farkı görmesi bir hafta kadar alsa da bunları tüketmeyenler çok daha hızlı bir şekilde sonuç alacaklardır.)

Karbonat

Karbonat pek çoğumuzun mutfağının olmazsa olmazı. Ancak karbonat sadece mutfak malzemesi değil, aynı zamanda harika bir leke gidericidir. İster kıyafetleriniz için ister dişleriniz için olsun farketmezç. Bir hafta için normal ağız bakım rutininizin içine kabartma tozu ekleyerek, dişlerinizde gözle görülür bir renk değişimi gözlemleyebilirsiniz. Karbonat kullanmak oldukça kolay bir yöntemdir. Diş fırçanıza süreceğiniz az miktarda diş macununun yanına biraz da karbonat ekleyin. Ağzınızda ilk görünen dişler olan, ön dişlerinizden fırçalama işlemine başlayın. Dişlerinizi fırçaladıkta sonra ağzınızı iyice çalkalayın. Kullanımı bir hafta gerçekleştirdikten sonra bir süre ara verin. (Karbonatı çok sık kullanmak ilerleyen zamanlarda diş minelerine zarar verebilir.)

Oil Pulling

Bu antik Ayurvedik tedavi, çeşitli sağlık alanlarında kullanılan, aynı zamanda ağız sağlığı için de yararları olduğu söylenen bir Hint yöntemdir. Oil pulling sistemi Beyaz dişlere sahip olmanın dışında, pembe, sağlıklı diş etlerine sahip olmanıza yardımcı olur. ağız ve lenf sistemindeki bakteri, toksin ve parazitleri temizler ve sinuzite iyi gelir. Oil pulling her sabah uygulayabileceğiniz basit bir yöntemdir.

Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını 15 dk. kadar ağzınızda gargara yapın ve tükürün. (Bu yağı asla yutmayın) Daha sonra ağzını karbonatla ya da diş macunu ile fırçalayarak etkiyi arttırabilirsiniz.

Ağız Çalkalama

Bu şekerli içecekler içen ya da renkli gıda tüketenler için önemli bir ipucudur. Yabanmersini içeceği, şekerli tatlılar ve benzeri gıdalar da, kahve ve kırmızı şarap gibi diş lekelerine sebep olabilir, bu yüzden ağzınızı su ile çalkamalak oldukça önemlidir.

ELMA
Diş etleri ve diş kanamaları  ağız kokusunda yüzde  yüz etkili ……kolay gelsin.
Ağız hijyeni sağlıklı bir hayat için en gerekli faktörlerden biridir. Görünmeyen faydalarının yanında, ağız bakımına dikkat ederek bembeyaz dişlere sahip olmak özgüveni yükseltir ve kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Diş problemleri sık sık diğer hastalıklarla ilişkili olduğundan sağlıklı bir ağız aynı zamanda sağlıklı bir vücuda da işaret eder. Bugün satılan çok çeşitli diş ürünleri vardır fakat çoğunda zararlı kimyasallar da mevcuttur. Doğal olarak dişlerin beyazlığını korumak için şu 5 öneri uygulanabilir
Elma, armut, havuç, kereviz gibi meyve ve sebzeler asidik doğaları gereği dişleri temizler ve beyazlatır. Aynı zamanda sert yapılı olduklarından dişe sürtünerek de temizliğe katkıda bulunurlar. Sağlıklı bir diyete devam ediyorsanız mutlaka içinde meyve sebze de bulunmaktadır. Fakat dişlere faydalı olması için yiyecekseniz olduğu gibi yenmeleri gerektiğini unutmayın. Bu sebeple örneğin elmayı dilimlemek veya suyunu çıkarmak yerine ısırarak yemeyi deneyin
Organik ve Çiğ Süt Ürünleri Tüketimini Artırmak
Bilimsel çalışmalar süt, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin dişleri güçlendiren ve görünümüne katkı sağlayan mineraller içerdiğini göstermektedir. Bu mineraller arasında diş minesini güçlendiren kalsiyum ve fosfor bulunur. Daha güçlü mine tabakasıyla dişler dışarıdan gelen bozucu etkilere de daha kapalı olacaktır
Çilek Yemek
Çilekte, diş yüzeyindeki renk bozulmalarını yok eden malik asit bulunmaktadır. Ayrıca çileğin yapısı diş minesinin de güçlenip, daha iyi görünmesini sağlar. Doğal bir diş beyazlatıcı olarak çileğin etkisini artırmak için ezilmiş bir çilek yarım çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırılır. Bu karışım dişlerin yüzeyine 5 dakika boyunca uygulanır. Diş minesine gereğinden fazla etki etmemek için bu yöntem sadece arada bir uygulanmalıdır.
Pipet Kullanmak
Doğal bir diyet sürdürülse bile içilen içecekler dişte leke bırakabilir. Lekelerin olabildiğince önüne geçmek için içerken pipet kullanılabilir. İçecek dişle ne kadar az temas ederse verebileceği zarar o kadar azalacaktır.
Bu önerilerin yanında, portakal kabuğunun içiyle dişleri ovmak lekeleri yok etmek için denenebilir. Diş macununa tuz eklemek de birkaç ayda dişlerinizin beyazlığı artıracaktır. Tüm bu yöntemlerde önemli olan çok abartılmadan uygulanmasıdır….Araştırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.