Multivitamin..AMA doĞAL YollardaN….

VİTT

Multivitaminler içerdiği fizyolojik fonksiyonların doğru işlemesi için gerekli olan yada daha fazla mikrobesi (Vitamin-Mineral) ve destek ürünleri bulunan(supplement) olarak tanımlanan destek ürünleridir..
Günde vücüdumuzun ihtiyaç duyduğu oran 100 mg.yada daha azıdır..Bu destek ürünlerini kullanmanın riskleri faydalarından daha çoktur ve kişiye göre değişir..
Kişinin YAŞI, CİNSİYETİ, KULLANDIĞI İLAÇLAR VE VARSA HASTALIKLARI konusunda doğru bilgi sahibi olmak..Bunları kullanmanın hastalıkları konusunda risk oluşturabileceğinide unutmamak gerekir…

Vitamin ve Mineralleri (MİKRO BESİN-VİTAMİNERAL)) almanın en iyi ve doğru yolu doğal ve dengeli beslenmektir…Dengeli beslenme meyve,sebze ve tahıl..hayvansal gıdalar yumurta,yoğurt,peynir ve et ürünlerinden gerektiği kadar tüketmektir…

Eğer yeterince sağlıklı besleniyorsanız ayrıyeten vitamin mineral takviyesi yapmanıza gerek yoktur.. Bu ürünlerin onaysız olanlarını almayın..Bir kaç ürünü bir arada kullanmayın ve gereksiz doz aşımından sakının..A ve D vitamini özellikle yağda çözünen vitaminlerden olduğundan doz aşımında vücutta Karaciğerde birikerek bir takım hasarlara sebebiyet verirler. Su da çözünen B6 vitaminin aşırı alımı da sinirlerde toksik etki yapmaktadır..

Özellikle vegan beslenenlerde B12,D vit.,FE ve CA desteği faydalı olabilir..Özellikle yaşlılar,hastalar,hamileler ve spor yapanlar ve diyet yapanlar extra vitamineral desteğine ihtiyaç duyabilir..Bunun içinde özellikle doğal ve dengeli beslenme desteği almanızı beslenmenizi düzenlemeniz özellikle tavsiye ediyoruz..

Aşırı doz vitamin yüklenmesine bağlı olarak karaciğer yağlanması ( hepatostetoz ) ( A vitamini ) ,kemiklerde aşırı kırılgan yapı oluşması ve kemiğin elastikiyetini kaybetmesi ( D vitamini zehirlenmesi ( intoksikasyonu ) ), saç dökülmesi, çift görme, mide bulantısı, baş ağrısı, gebeliklerde A vitaminine bağlı teratojenite ( bebekte anormallikler) gibi yan etkilerinde gözlemlendiğini söylemeden geçmeyelim..

Sağlıkla …..ve Sevgiyle..

(/A//Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.