TROİD ve TEŞHİS……

 

TEŞHİS……

1. Hipofiz bozukluğundan kaynaklanan hipotiroidi

Yüksek kortizolden kaynaklanır ki o da enfeksiyon, kan şekeri bozukluğu, kronik stres, hamilelik, hipoglisemi veya insülin direncinden kaynaklanabilir. Her biri hipofiz bezini öyle yorar ki yeterli tiroid salgılanması için gereken sinyali gönderemez. Tiroid bezinde hiçbir sorun olmasa da gerekli mesajı almadığı için sorun olabilir.

Eğer sorun buysa, hipotiroidi semptomları görülür. TSH fonksiyonel aralığın altında ama standardın içinde çıkar. T4 de alt sınırda çıkar.

2. T4′ün T3′e çevirilmemesi

T4 tiroid hormonunun aktif olmayan çeşididir ve T3′e dönüştürülerek kullanılır. Üretilen tiroid hormonunun %90′ından fazlası T4′tür.

Dönüştürülememesi de yine enflamasyon ve yüksek kortizol seviyesinden kaynaklanır.

Eğer sorun buysa, TSH da T4 de normal çıkar. Ancak T3 ölçülürse, düşük çıkar.

3. Yüksek TBG’den kaynaklanan hipotiroidi

Tiroid hormonunu kanda taşıyan proteine Tiroid Bağlayıcı Globulin (TBG) adı verilir. TBG’ye bağlıyken tiroid aktif halde değildir. Dolayısıyla TBG seviyesi yüksekse, aktif olmayan tiroid hormonu miktarı yüksek olur, yani tiroid düşer ve hipotiroid semptomları oluşur.

Eğer sorun buysa, TSH da T4 de normal çıkar. Ancak T3 ölçülürse, düşük ve TBG yüksek çıkar

TBG genelde östrojen seviyelerinin yüksekliğinden kaynaklanır. Bu da genelde doğum kontrol hapları veya östrojen takviyesinde görülür. Tedavi için de önce östrojen seviyesini dengelemek gerekir.

4. Düşük TBG’den kaynaklanan hipotiroidi

TBG seviyesi düşük olduğunda serbest tiroid seviyesi artar. Bunun da hipertiroidi semptomları vermesi beklenir. Ama öyle olmaz. Kanda çok fazla serbest tiroid olduğunda hücrelerde direnç gelişir. Böylce, yeterince, hatta fazla fazla tiroid olsa da, hücreler kullanamadığı sürece bir anlam ifade etmez ve yine hipotiroid semptomları görülür.

Eğer sorun buysa, TSH ve T4 normal çıkar. T3 yüksek ve TBG düşük çıkar.

Düşük TBG’nin de sorumlusu yüksek testesteron seviyesidir. Kadınlarda bu durum polikistik over sendromu ve insülin direncine işaret eder. İnsülin direncini aşmak tedavide kilit rol oynar.

5. Tiroid direnci

Hem tiroid hem hipofiz bezi normal çalışır ama hormonlar ihtiyaç olan hücrelere gidemezlere ve hipotiroid semptomları oluşur.

Tüm test sonuçları normal çıkar çünkü hücrelerdeki alıcıları test etmenin yolu yoktur.

Genelde kronik stres ve yüksek kortizol seviyelerinden kaynaklanır. Genetik de olabilir.

Yukardakilerin dışında vücutta farklı mekanizmalarla hipotiroid belirtileri ortaya çıkabilir ve test yaptırdığınızda tiroid sorununuz yok denerek eve gönderilebilirsiniz. Ama belirtiler varsa, muhtemelen test değil, siz haklısınızdır.

İşin kötüsü, yukarda anlatılanların hiçbiri tiroid hormonu takviyesi ile yapılacak tedaviye cevap vermez, çünkü sorun başka yerlerdedir. Hatta tedaviye cevap alınmadığında doz artımına da gidilebilir ki, yine birşey değilmez. Tekrar doz arttırılır ve yine birşey olmaz.

Ama sorun varsa, sadece T4 ve TSH yerine T3′e de baktırmak akıllıca olacaktır.

(/A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.