İNCİ gibi DİŞLER……içten gülüşler

DİŞŞŞ

Dişlerimizi evde nazikçe beyazlatmak için hali hazırda asırlık ev ilaçlarından olan karbonat ve misvakı tercih edebiliriz. Aynı zamanda, kereviz, elma, armut ve havuç gibi bazı besinler de, dişlerinizdeki lekelerin çıkmasına yardımcı olacak şekilde çok salya oluşmasını tetikler. Şekersiz çiklet çiğnemek de aynı şekilde, dişteki lekelerin çıkarılmasını sağlayacak salya oluşumunu tetikler. Bütün bu salyaların ikramiyesiyse şudur: diş çürüklerine neden olan asidin nötr hale getirilmesini sağlar. Dişler söz konusu olduğunda, etraflarında ne kadar salya  varsa o kadar iyidir.Yani tükürük…..

Tükürük Akış Hızını Arttıran Nedenler:
• Ağzın akut ve kronik iltihapları,
• Mide-barsak hastalıklarında,
• Pilo-karpin enjeksiyonunda,
• Civa zehirlenmelerinde,
• Bazı ateşli ve bulaşıcı hastalıklarda.
• Fasiyal paralizi ve nevraljilerde tükürük artışı görülebilir.
• Psişik nedenlerle ve santral bulber paralizilerde salya merkezinin bozulması nedeniyle tükürük akışı artar.

Tükürük azlığına “Apityalisme” denir. Büyük kanamalardan sonra, diabetlerde, pernisiöz anemide, kronik nefrit, tükürük bezi ve kanalı hastalıklarında veya mekanik olarak tıkanmasında, atropin, nikotin, opiyum gibi maddelerin fazla alımından sonra ve menopozda tükürük akışında azalma görülür. Apityalismede ağız mukozası kuruluğu nedeni ile özellikle ağız köşelerinde ve dudaklarda çatlamalar görülür. İleri dönemlerde ülserleşmeler görülebilir. X ışınlarının normal tedavi edici dozda verilmesi durumunda bile ağız kuruluğu görülebilir. Yüksek ateş, dehidratasyon, sistemik ve metabolik hastalıklar, depresyon, trankilizan ilaçlar ağız kurumasına neden olabilmektedir.

Tükürük Azlığına Bağlı Komplikasyonlar:
• Çiğneme ve yutma güçlüğü
• Ağız kokusu
• Tat alma duyusunda azalma
• Ph düşmesine bağlı tamponlama kapasitesinde azalma
• Yutma zorluğuna bağlı sıvı karbonhidrat ağırlıklı beslenme
• Ağız ve plak florasında değişme
• Plak birikim hızında artma
• Gingivitis ( Hasta ağız temizliğinde başarılı olamıyorsa)
• Tükürüğün anti bakteriyel özelliğinden yararlanamama ve enfeksiyon artışı, özellikle mukositis ve kandidiazis artışı
• Demineralizasyon hızının artması remineralizasyon hızının artması nedeni ile çabuk gelişen yaygın çürüklerin oluşması
• Kesici kenar, kole ve tüberkül gibi çürüğün oluşmaması gereken yerlerde derin olmayan geniş çürüklerin oluşması
• Tükürüğün sert dokuları yeteri kadar ıslatamaması ve dış etkenlere karşı yeteri kadar koruyamaması nedeniyle dişlerde kırık ve çatlaklarda artışın olması.
• Ayrıca gebelik ve diş sürme tükürük akışını arttıran nedenler arasında sayılabilir

Beyin ile ilgili olan işleyiş kısmı için ise yapılan ve yayınlanan araştırmalar doğrultusunda ; yiyeceklerin düşünülmesi, koklanması veya görülmesi beyin sapındaki tükürük salgı merkezinin uyarılmasını ve beyinden gönderilen sinyallerle tükürüğün salgılanmasını sağlar….Tükürük diş çürüklerini, ağız içinde ve mikrobiyal plakta ortamın Ph’ını nötr hale getirerek önler….Tükürüğün Ph’ı 6,5-7,5 arasındadır.Tükürük içinde bulunan tamponlayıcı elemanlar en kısa zamanda tükürük Ph’ını eski haline getirmeye çalışır. İstirahat halinde en önemli tamponlayıcı elemanlar inorganik fosfatlarken uyarılmış tükürükte karbonik asit- bikarbonat sistemi devreye girer. Ph 4-4,5’ in altına düştüğünde tükürük proteinleri de tamponlama sistemine katkıda bulunmaya başlar. Tamponlama kapasitesi azaldıkça diş çürüklerinin arttığı araştırmalarla gösterilmiş olmasına rağmen tek teşhis aracı olarak kullanılamaz. Ancak mine erozyonlarının teşhisinde önemli bir teşhis aracıdır. Tükürük akış hızının azalması tamponlama kapasitesini düşürmesine rağmen artması tamponlama kapasitesinin artacağını göstermez. Tükürüğün uyarılması tamponlama kapasitesini arttırır. Şeker yedikten sonra tükürük Ph’ı hızla düşer ve uzun süre düşük düzeyde kalır. Bu nedenle şeker alınımından sonra çiklet çiğneyerek tükürük akış hızı arttırılmalı veya bir parça peynir yiyerek remineralizasyonun arttırılmalıdır.

Ağza alınan gıdalar tükürük içerisinde çözünerek tat tomurcuklarına ulaştırılmakta ve tat alma hâdisesi gerçekleştirilmektedir. Tükürük; konuşma sırasında ağız, yutak ve yanak mukozasının sürekli ıslak kalmasında rol alarak konuşmayı kolaylaştırır.

Tükürük salgısının azalması, ağız kurumasına (kserostomia) sebebiyet verir. Stres altında, radyasyona mâruz kalındığında, kuru göz ve ağız sendromunda (sjögren) ve diyabette ağız kuruluğu görülebilir. Dilde yanma hissine, konuşma ve bilhassa kuru yiyecekleri yeme zorluğuna, sık susamaya, dudaklarda çatlama ve kuruluğa, tat bozukluğuna, kötü ağız kokusuna yol açar.Tükürükteki florür, diş kökünün inşasında ve bunun korunmasında önemli rol oynayarak diş çürümelerinin önlenmesine vesile olur. Tükürükteki bikarbonat, asit ve bazları tamponlar. Böylece asidik veya bazik yiyeceklerin ağız mukozasını tahriş etmesi, dişlerde bakterilerin birikmesi, dolayısıyla diş çürümesi önlenir ve ağız hijyeni devam ettirilir…

Dahası ağız ph ınızı koruyan tükürük salgısını ve ağız hijyenini artırmak …daha sağlıklı  inci gibi dişlere ve  güzel kokulu nefeslere …içten gülüşlere sahip olmak istiyorsanız sırasıyla……

Sakız çiğnemeyi…

Daha fazla su içmeyi….

Asla burnunuz tıkalı uyumamayı…

Basit şeker tüketimini azaltmayı….

Lokmaları iyi çiğnemeyi….

Peynir ve tarçın tüketmeyi…..

Diş ipi kullanmayı….

Diş kürdanı ve misvak kullanmayı ihmal etmeyiniz…….

Sevgiyle…..

(Araştırma//Vit-amin.net/)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.