KÖK HÜCRE TEDAVİSİ nin doğuşu

kok_hucre_nedir
Kök hücreler vücudumuzda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri bakımından kök hücreler kanser, sinir sistemi hastalıkları (Alzheimer) ve hasarları, metabolik hastalıklar (Diyabet), organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ve daha birçok alanda kullanıma sahiptirler.

Totipotent hücreler, embriyonun en erken evresindeki hücrelerdir. Pluripotent hücreler, embriyonik gelişimin erken aşamalarında, canlıyı oluşturabilme yeteneğine sahip olan hücrelerdir.Bu hücreler, farklılaşmamış olup, ileride farklı hücre ve doku tiplerini oluşturabilme kapasitesine sahiptirler. Multipotenthücreler, daha özelleşmiş hücreler olup erişkin tip kök hücrelere dönüşme yeteneğine sahiptirler.

Başta kemik iliği olmak üzere çeşitli organlarda ve bu organların belirli doku bölgelerinde gerektiğinde kendini çoğaltabilen, kararlanabilen ve farklılaşabilen hücreler varlığını sürdürür. Deri, göz, kalp, böbrek, akciğer, gastrointestinal sistem, pankreas, karaciğer, yağ doku gibi erişkin dokulardan kök hücre izolasyonları gerçekleştirilmiştir. Son yıllarda yapılan çalışmalar kordon kanının kök hücre açısından zengin olduğunu kanıtlamıştır.Alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.