Aromaterapinin Doğuşu….

arro

Tarihçe..

Esans yağı, bitki,yaprak, çiçek, kök, sap,dal, meyve, tohum, dikenlerin içinde ki küçük torbacıklarda bulunan “yaşam gücü” ve “esans”larının, buhar distilasyonu, sıkma ve çözme metodlarıyla çıkartılan öz sulardır. Bunlara bitkilerin “ruhu” da denilebilir.

Aromaterapi konusunda ilk kaynaklara Mısır Medeniyetinde rastlamaktayız. Aromaterapi, Mısırlılar tarafından tedavi, dinî ve güzellik/kozmetik amacıyla kullanılmıştır. Her ne kadar daha çok enflöraj metodu kullanılmakta idiyse de M.Ö3500 yıllarından kalma buhar distilasyon makinalarına rastlanmaktadır.

Aromaterapi, hem Çin Tıbbı hem de Hint Tıbbı Ayurveda’nın önemli tedavi yöntemlerindendir.Yunanlılar, Aromaterapi sistemini Mısırlılardan almışlardır. Dönemin ünlü fizikçisi Hipokrat, Aromaterapi Masajını bir tedavi yöntemi olarak kullanmaktaydı.Romalılar da Yunanlılardan esinlenmiştir.

Araplar ise hem Yunan ve Roma hem de Çin ve Hindistan’dan esinlenmiştir.Distilasyon metodu, 1000yıl önce ünlü bilgin İBNİ SİNA tarafından keşfedilen bir tekniktir. Bugün, o dönemden kalan distilasyon makinaları Pakistan müzesinde bulunmaktadır. Bu da bize bu tekniğin eski medeniyetlerce zaten bilindiğini, ancak zamanla unutulup, daha sonra tekrar keşfedildiğini göstermektedir.

Ortaçağ’da rahipler manastırlar’da hastaları bu yöntemle tedavi etmekteydiler. Bu dönem de alternatif tıp uygulayanlar cadı olarak adlandırılmaktaydı. Kilise, banyo yapmayı günah saydığı için , Aromaterapi yağları çoğunlukla anti-bakteryal, mikrobyal özellikler taşımaktaydı. Bu dönemde Hipokrat’ın bütüncül ve doğal yaklaşımı tümüyle kaybolmuştur.Rönesans ile birlikte bütüncül yaklaşım tekrar geri gelmiştir. Paraselsus, bu dönemde isim yapmış fizikçilerdendir.

Bach Çiçek Terapisi, Dr. Edward Bach tarafından bulunmuş, hastalığı değil kişiyi tedavi edici çok etkili bir tedavi yöntemidir.

Çağdaş Aromaterapi

Aromatikler, binlerce yıldır tıbbi, kozmetik ve dini amaçlarla kullanılmaktadır. Fransız kimyager Gattefasse ve Fransız Doktor Valnet, 20.yy’da Aromaterapiyi tekrar canlandırmışlardır.Gattefasse, alternatif doğal tıbba değil ancak esans yağlarının şifa gücüne inanırdı. Birgün laboratuvar’da kötü bir şekilde yanan elini saf Lavanta yağı ile tedavi edince bu inancı pekişir.Dr. Jean Valnet ise, Gattefasse’nin deneyleri sonucunda elde ettiği bilgileri kullanarak , 2. Dünya savaşı gazilerini tedavi etmiş ve çok güzel sonuçlar elde etmiştir.1950’de ise Marguerite Maury, esans yağları ile taşıyıcı yağları karıştırarak Tibet usulü Masaj tekniği için kullanmıştır. Bu şekilde omurgayı tedavi edip güçlendirmiştir. Marguerite aynı zamanda ihtiyaca yönelik kişiye özel esans yağı karışımlarını ilk kez kullanmıştır.1970 sonu 80 başından beri Aromaterapi ve esanansların kullanımı, Alternatif terapi’nin önemli bir ayağı olmuştur. Günümüzde de gelişmeye devam etmektedir.

(A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.