Düzenli EgzErsiZ…

JJİMM

Kalp hastalığı riskini azaltır….

Kalbiniz kastan oluşur. Bu nedenle, kalbi sağlıklı tutmak için tıpkı diğer kaslarınızda olduğu gibi kalbinizi de çalıştırmanız gerekir. Koşmak, yüzmek veya dans etmek gibi düzenli kardiyo egzersizleri, kalbinizin ihtiyacı olan çalışmayı yapmasını sağlar.

Daha enerjik olursunuz

Eğer bir iş gününden sonra bırakın koşmayı, köşedeki markete gidecek bile haliniz kalmıyorsa, şimdi bahsedeceğimiz olumlu yan tam size göre demektir. Düzenli egzersiz yapmak, enerjinizin daha yüksek olmasını sağlar. Her ne kadar bunun tersi kulağa daha doğru gelse de, gerçek böyledir. İlk bir iki hafta kolay olmayabilir ama daha sonra enerjinizin ne kadar da yükseldiğine şahit olmak sizi şaşırtacaktır.

Moraliniz yükselir

Araştırmalar gösteriyor ki, düzenli egzersiz yapan insanlar diğerlerine göre modlarında daha az iniş çıkış yaşarlar ve çok daha mutlu olurlar.
Belki bunun sebebi kendinize olan güveninizin artması, daha seksi görünmeye başlamanız veya daha şekilli bir vücuda sahip olmanızdır. Ama sebep ne olursa olsun düzenli egzersiz yapmanın cinsel isteği arttırdığı kanıtlanmıştır.

Kilo kontrolü

Kilonuzu kontrol etmenizi sağlayacak sihirli bir hap yoktur ama üzülmeyin, düzenli egzersizin faydalarından biri de kilo kontrolü sağlamasıdır.

Tip 2 diyabetin oluşum ihtimalini azaltır

Aktif olmak tip 2 diyabetine yakalanma riskinizi azaltır. Eğer zaten diyabetiniz varsa düzenli egzersiz kanınızdaki glikoz seviyesini dengelemenize yardımcı olur.

Felç riskini azaltır

Felç, yeterince fiziksel aktivite yapılmamasından dolayı oluşan yüksek tansiyon ile alakalı bir durumdur ve düzenli egzersiz felç riskinizi azaltır.

Bazı kanserlere yakalanma riskinizi azaltır

Amerikan Kanser Birliği’ne göre, düzenli egzersiz bazı kanser risklerini azaltmaktadır. Bu nedenle Amerikan Kanser Birliği günde minimum 30 dakika fiziksel aktivitede bulunulmasını önermektedir.

Kronik ağrıların azalmasını sağlar

Kronik ağrıları önlemede ve iyileştirmede egzersiz önemli bir yardımcıdır. Eğer eklem ağrısına sahipseniz size yüzmeniz önerilecektir. Doktorunuzla konuşarak size hangi egzersizin iyi geleceğini öğrenmeli ve bu egzersizi uygulamaya başlamalısınız. Çünkü şöyle bir gerçek var ki, düzenli egzersiz daha az ağrı demektir.

Daha iyi uyursunuz

Yatmadan önce egzersiz yapmak iyi bir fikir olmasa da egzersizin olumlu yanlarından birinin daha kaliteli uyku olduğu kanıtlanmıştır. Eğer zaman zaman insomnia (uyku uyuyamama) gibi şikayetleriniz oluyorsa, düzenli egzersiz size çare olabilir. Ama unutmayın, uykudan hemen önce yapılan egzersiz tam tersi etki edecek ve insomnianızı kuvvetlendirecektir.

Yeni insanlarla tanışırsınız

Eğer fit ve aktif arkadaşlara sahipseniz, sizin de aktif ve fit olmanız daha muhtemeldir. Sporda edineceğiniz yeni arkadaşlar size egzersiz yapmanız için destek olacaklardır.

Hafızanız güçlenir
Cinsel istek artar
Stresten arınmanızı sağlar

Kendinizi stresli mi hissediyorsunuz? O zaman hemen egzersiz yapmaya gidin. Düzenli egzersizin stresle başa çıkmaya yardımcı olduğu araştırmalarla ispatlanmıştır.

(/Araştırma//Vit-amin.netr/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.