SABA Melikesi ve yaşamı…

saba me

Güzelliği, bilgeliği semavi dinlerin kitapları aracılığı ile günümüze kadar ulaşmış. MÖ 10. yüzyıl civarlarında yaşadığı varsayılan Saba Melikesi Belkıs, başkenti Mağrip olan günümüz Etiyopya, Somali ve Yemen topraklarını kapsayan Kızıl Deniz’in iki yakasına yayılan Etiyopya ve Somali’de hükümranlık sürdü. Saba Krallığı‘nın kraliçesi. Kur’an ı Kerim de ‘Neml Suresi’ nde bahsedilir.Saba Melikesi Belkıs, tarihçilere göre MÖ 950-930 yıllarında yaşadı. Tarihte iz bırakmış en ünlü kadınlardan biri olan Saba Melikesi, dillere destan güzelliğiyle çevresindekileri büyüledi,
adaletiyle de gönüllerde taht kurdu. Nitekim İncil, Saba Melikesi’nden ‘‘Güney’in adil kraliçesi’’ diye söz eder. Efsanelere göre zamanında Ortadoğu’nun en güçlü kadını olan Saba Melikesi, İsrail Kralı olan Hz. Süleyman’la görüşmeye gitti. Belkıs’ın güzelliği, Hz. Süleyman’ı da kendine hayran bıraktı ve ikisi arasında romantik bir ilişki yaşandı. Efsanenin Etiyopya’da anlatılan biçimine göre ise Belkıs, İsrail gezisinden hamile döndü. Belkıs’ın dünyaya getirdiği Süleyman’ın oğlu ‘‘Menelik’’ de Etiyopya’daki hanedanları kurdu.

sa  gemi

Kutsal kitaplara göre güzelliği ve bilgeliğiyle Hz. Süleyman’ı kendine aşık eden Saba Melikesi Belkıs’ın ülkesi Etiyopya ve Somali topraklarından oluşuyordu. Başkenti ise Yemen’in kuzeyindeki Mağrip kentiydi. Mağrip, Kızıl Deniz’le Umman Denizi’ni birbirine bağlayan Babülmendep Boğazı‘na hakim olduğu için zengin bir kentti. Mağrip, yakınındaki bir bentten sağlanan su sayesinde çok geniş tarım alanlarına sahipti. Milattan sonra 6’ncı yüzyılda bent yıkıldı ve buradaki hayat da son buldu.
Arkeologlar en az 100 yıldır Mağrip’in yerini aşağı yukarı tespit etmişlerdi. Ama yıllardır hiçbir araştırma yapılamadığı için, tespit edilen yerin Mağrip olup olmadığı kesinleştirilemiyordu. 1952 yılında Amerikalı küçük bir araştırma grubu, bölgede kazı yapmaya çalışmış, ancak kabile şeflerinin düşmanca tavırları yüzünden kazılar yarım kalmıştı. İki yıl önce Amerikan İnsanı Araştırma Vakfı, bölgede yeniden inceleme yapma izni aldı. Aralarında Londra Arkeoloji Enstitüsü’nden uzmanların da bulunduğu bir grup, son derece gelişmiş elektronik aygıtlar, radarlar ve uydular aracılğıyla kumların altını en ince ayrıntısına kadar araştırmaya başladı. Kalın kum tabakası altında buldukları son derece iyi korunmuş bir tapınak kalıntısı, uzmanları umutlandırdı. Tapınağın 3 bin yıllık geçmişi bulunan ‘‘kayıp’’ Mağrip kentinde yer aldığı anlaşıldı. 9 metre kalınlığında kumla kaplı kentin Arap Yarımadası’ndaki İslamiyet öncesi yaşama büyük ışık tutması bekleniyor.
‘‘Mahram Bilqis’’ ya da Ay Tanrısı Tapınağı diye adlandırılan tapınak, dairesel bir yapıya ve kireçtaşından sütunlara sahip. Tapınağın içi, çanak çömlek ve ‘‘eski kayıp dünyalar’’ın kapısını açabilecek yazıtlarla dolu. Kazı başkanı Dr. William Glanzman, ‘‘Şimdiye kadar sadece yüzde 1’lik bir bölümü ortaya çıkardık. Hazinenin büyük bir kısmı halen kumlar altında’’ diye konuştu.

(/Araştırma//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.