EVİMİZ deki zararlılar

Sabun, traş kremi & losyonu, duş jeli, şampuan, diş macunu, el kremi, cilt kremleri, cilt ve vücut losyonu, parfüm, deodorantlar, güneş koruyucular.. Ve kadınların vazgeçilmezi makyaj ürünleri ; ruj , oje, far, fondoten, saç spreyi, allık, rimel, göz kalemleri vb.. Bu ürünlerin kimyasal analizlerinden tüyler ürperten sonuçlar ortaya çıktı.

koz
Araştırmalara göre bu malzemeler hayatımızın bi parçası olsada genel sağlığımız açısından büyük riski de beraberinde getiriyor. Uzmanlara göre bu ürünleri kullanan bir kişinin vücudu her gün 515 kimyasal maddeye maruz kalıyor. Bu kimyasal maddeler allerjiden , hormon bozukluğuna , cilt rahatsızlıklarına, öğrenme bozukluğuna ve hafıza kayıplarına sebeb olabiliyor. Özellikle diş macununun içindeki maddeler çocuklarımız için tehlike saçıyor.
Ayrıca 2- 6 yaş grubundaki çocukların dişlerini fırçalarken macunun 1/3 ünü yuttuğunu düşünürsek.Tehlikenin önemini anlarız. Diş macunlarında sık kullanılan bir madde SLS şeklinde kısaltılmış SODYUM  lauril  sulfate (SLES). Cilt tahribatına, gözlerde kalıcı zarara ve mide ülserine yol açabilen SLS, genelde sanayilerde boru hattını temizlemek için tercih edilirken sıvı bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyicilerin de deterjan aktif maddesi.

Yine bazı macunların içerisinde koruyucu diye kullanılan paraben (methylparaben, ethylparaben, buthylparaben ya da benzylparaben bunlara örnektir) göğüs tümörü yaptığı için bazı Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır. . Şampuanların içinde 15 çeşit kimyasal madde var.Şampuanlar vücudumdan akıp gidiyor , ne zararı var ki ? demeyin. Çünkü zararlı kimyasallar sıcak ortamda hızla ciltten emilerek kana karışıyor. Normalde gıdalardan aldığımız zararlı kimyasalların bir kısmı boşaltım sistemimiz sayesinde atılırken ,direkt kana karışan kimyasallar vücutta birikiyor.
İçlerinden en tehlikelileri , sls, tetrasodyum, propilen glikol . Yan etkileri ; tahriş, kaşıntı, göz hasarı , egzema, dermatit vb. Bunlar günlük kullandığımız ürünlerden sadece 2 si. Peki ne yapmalıyız.? Öncelikle sağlık bakanılığı onayı olmalı. Üzerinde doğal veya organik yazan ürünleri almaya çalışmalıyız.Doğal yazıyorsa gerçekten doğalmıdır ? Ürünün üzerinde net olarak doğal olduğunu belirtiyorsa güvenebilirsiniz. Ama doğal olması hiç kimyasal olmadığı anlamına gelmez.
Organik ise tam güvenlidir.Sertifikalı olarak satılıyorsa içiniz rahat kullanabilirsiniz. Kullandığımız ürünlerin içeriklerini iyi okumalı ve araştırmalıyız. Kişisel bakım ürünlerinde etiketler düzenlenirken ürünün yapımında kullanılan kimyasallar fazladan aza doğru sıralanıyor. Dolayısıyla; doğal içerikli ürünlere ulaşamayanlar daha az florürlü, SLS’li ürün almak istiyorsa etiketlerdeki sıralamaya dikkat etmeli. İçinde formaldehit, paraben çeşitleri bulunanları kesinlikle almamalı..
EN ZARARLI İÇERİKLER:
Sodyum lauryl sülfat, Sodyum lauryl ether ,( ALS, MLS ) formaldehitler,silikonlar , Etil metil paraben,propil paraben, polietilen , tereftalat, polimetilmetakrilat, ftalat, benzaldehit, oktinoksat, isophthalate oaraben, izopril miristat, polietilen glikol vb..Alıntı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.