gÜneş koruyuculardaki yüksek RİSK faktörleri

güneş.2jpg

1- Güneş koruyucu ürünlerin cilt kanserinden koruduğu şüpheli!

Güneş koruyucu ürünlerin tek başlarına pek çok cilt kanseri türünden ve erken yaşlanmadan korumadığı bulunmuş. Bunları kullanmanın yanı sıra, dışarıya çıkarken koruyucu giysi ve şapka kullanmak ve gölgeyi tercih etmek tavsiye edilmiş.

2- Güneş koruyucu ürünler, en ölümcül cilt kanseri türüne yakalanma riskini artırabilir!

Güneş kremi kullanıcılarının melanomaya daha sık yakalandığı tespit edilmiş. Araştırmacılar, güneş kremi kullananların yersiz bir güven hissiyle güneşte daha uzun kaldığından ve daha çok radyasyona maruz kaldığından şüpheleniyor. Güneş kremlerinin içindeki kimyasalların güneş altında çözünürken serbest radikaller salması da bir diğer ihtimal. Tekrarlıyoruz: Giysi, gölge ve zamanlama.

3- Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri diğerlerinden daha etkin olmayabilir!

SPF 50′den yüksek koruma faktörleri yanıltıcı bulunmuş. Çok yüksek korumalı güneş kremleri cildi UVB ışınlarından koruyup yanıkları önlerken, UVA’nın yol açtığı hasarı önlemeyebiliyor. Ayrıca güneşten korunmak için ilave önlemler alınmasını ya da kremin belli aralıklarla tekrar sürülmesini ihmal ettirebiliyor.

4- Güneşten aşırı korunmak D vitamini eksikliğine yol açabilir!

Vücudumuzun temel D vitamini kaynağı güneş. Cilt rengimize ve günün saatine göre, günde 10-15 dakika korunmaksızın güneşe çıkmak şart.

5- A vitaminli güneş ürünleri kanser oluşumunu hızlandırabilir!

“Retinil palmitat” veya “retinol” adlarıyla da bilinen A vitamini, bir antioksidan olduğu için cilt yaşlanmasını geciktiriyor. Fakat bazı araştırmalara göre, güneş altında sürüldüğünde, cilt tümörlerinin gelişimini ve doku bozulmalarını hızlandırıyor. Güneş koruyucu ürünlerin %25′inde A vitamini bulunuyor.

6- Güneş ürünlerinin yan ürünü: Serbest radikaller!

Güneş kremleri doğru uygulanmadığında, içlerindeki maddeler, cildi yaşlandıran serbest radikallere davetiye çıkarıyor. Bunların cilde verdiği zarar, UV ışınlarının verdiği zarardan fazla olabilir.

7- Hangisini alırdınız? Nanomaddeler mi, hormon bozucular mı?

Kimyasal güneş kremleri deri tarafından emiliyor, güneş altında bozuluyor ve hormon sistemimizi bozabiliyor.

Mineral ürünler, güneş ışığı altında değişime uğramadıkları ve deri tarafından emilmedikleri için şimdilik daha güvenli kabul ediliyor. Mexoryl SX iyi seçeneklerden biri; ama henüz pek az üründe bulunuyor. Tinosorb S ve M ise yeni geliştirilen maddeler.

Mineral ürünlerden hoşlanmayanlar için avobenzonlu (%3) ürünler önerilmiş. Hormon bozucu oksibenzondan ise uzak durulması tavsiye edilmiş. Özellikle de çocuklarda!

8- Avrupa bu alanda Amerika’dan birkaç adım önde!

Avrupa’da üretilen güneş kremlerinde hem UVA koruması sağlayan daha fazla madde kullanılabiliyor, hem de zehirli maddeler konusunda daha hassaslar. Amerika’da ise FDA, “sunblock,” “waterproof” gibi yanıltıcı ifadelere izin vermeye devam ediyor. Yeni güneş koruyucu maddelerinse tek tek ve bir arada etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmiyor. Hormon bozucularla ve A vitamini kullanımıyla ilgili bir girişimi de yok.Araştırma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.