KEKİK YAĞI….

kekik

KEKİK

Ülkemizde ki Uzmanların yaptığı çeşitli incelemelerde( Ç.ÜNV. )”Origanum Onites” türü kekik bitkisinden elde edilen aromatik yağda bakterileri ‘yok edici’ özellikte yüzde 67.12 oranında “Carvacrol” ile yüzde 8.96 oranında ‘P-Cymene’ maddesi bulduğunu “Aynı araştırmada ‘Origanum Onites’ türü kekikten elde edilen yağın, “Klebsiella pneumoniae ATCC700603” ve boğaz enfeksiyonuna neden olan “Staphylococcus aureus ATCC29213” adlı bakterilerinin üremesine karşı antimikrobiyal etkisinin bulunduğunu
Kekik, içerdiği maddelerle hücre koruma sistemlerini etkinleştirdiği için doğal bir antioksidan olduğu ispatlanmıştır.
Kekik içeriğindeki ana maddeler timol sayesinde sindirim sistemindeki rahatsızlıkları gidermektedir. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Kullanıldığı zaman sinir, stres gibi hastalıkları geçirir ve vücuda sakinlik kazandırır.
Kan şekerini düşürür.Kekik-Tarçın.-1 su bardağı suya yarım kahve kaşığı kekik,yarım kahve kaşığı tarçın konur kaynatılır,süzülür. Sabahları aç karnına içilir.
Kekik yağını bir tatlı kaşığı suya 3 damla damlatarak da kullanabilirsiniz.Mutfaklardan eksik etmediğimiz kekik, özellikle et yemeklerinde, salata soslarında kullandığımız lezzetli bir bitkidir. Günümüzde kilo verme veya koruma amaçlı olarak da kekik suyu tüketilmektedir.
Çayının basit bir yapımı, o kadar da rahatlatıcı etkisi vardır. Sinirleri yatıştırır, mide rahatlatır, öksürük ve gribal enfeksiyonların tedavisinde de kullanılması tavsiye edilir.
Çayı hazırlamak için; yarım ya da bir tatlı kaşığı kekiği orta boy su bardağına alın. Üzerine kaynar su dökün ve ağzı kapalı bir şekilde 8-10 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayınızı süzüp içebilirsiniz. Gün içinde 2-3 bardak kekik çayını taze demleyerek, soğutmadan bekletmeden içebilirsiniz.
Hamilelerin ve tansiyon hastalarının içmemesi tavsiye olunur. Onun dışında bir yan etkisi yoktur.
Ağız içinde oluşan yaralar için de kekik çay ile gargara yapmak faydalı olacaktır.
Zekanın açılmasında, sara hastalarında ve hatta alkol bağımlılığında da kekik faydalı bir bitkidir.Hafızayı kuvvetlendirir,kalp sancısına iyi gelir. Ödü buruna damlatılırsa da zihni sadeleştirir, hafızayı yeniler. Ciğeri sara hastalığına karşı iyi gelir.*Sinirsel yüz ağrılarında kullanılır…

Şifa olsun.

(A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.