TemRi Hindi ŞURUBU…

dEMİR Hindi

DEMİR(Temri)Hindi….

Osmanlı mutfağında yaygın olarak kullanılan ve 40 çeşit baharattan yapıldığı söylenen Demirhindi Şerbeti’nin anlatılan en ünlü efsanesi şöyledir:

“Kanuni Sultan Süleyman sıcak bunaltıcı bir yaz günü Yeniçeri ziyaretinde susamış ve soğuk bir şerbet istemiş. Padişaha ait bir tas içinde hemen buz gibi bir demirhindi şerbeti ikram edilmiş. Kanuni bu şerbeti o kadar çok sevmişki o tası altınla doldurtup, şerbeti yapan ustayı ödüllendirmiş.”

Sultan Süleyman Han’ın sofrasından eksik etmediği Demirhindi meyvesinin ve içine konulan diğer baharatlarla birlikte Demirhindi Şerbeti’nin sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor:

Antioksidan açısından da zengin olan demirhindi kansere karşı etkilidir. Karoten, C vitamini ve B vitaminleri içerir. C vitamini eksikliğine karşı etkilidir. Ateş düşürücüdür ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur. Kolesterolü düşürür. Sindirim sistemini hızlandırır. Kalp sağlığını korur. Gargara yapıldığında boğaz ağrısına iyi gelir. İnflamasyonu iyileştirici olarak cilde uygulanabilir. Mide ağrısına ve mide ekşimesine iyi gelir. Romatizma ve kas ağrılarını giderir. Ayrıca, şerbetin iştahı açıcı, bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri olduğu da biliniyor.

Stres gerginlik ve cesaret eksikliği ve yaşlanmayı önler kırışıklıkları tedavi eder..Boğaz , kulak, göz, suyla içildiğinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir..Nefes darlığı astım sarılık öksürük için birebirdir..

Her gün bir bardak sulandırıp bal veya pekmezle veya sade içtiğiniz Demir hindi şerbeti 2 hafta sonra Boğaz ağrısından bademcik şişmesinden farenjit gibi hastalıklardan iz bırakmadan vücüdu gençleştirir dinçleştirir..

Cildi güzelleştirir,uyuz ,mantar hastalıklarını tedavi eder.Sabah aç karna içilirse gün boyu su içilmezse kemklerin romatizme yelini alır..Kekik suyuyla içildiğinde dildeki peltekliği alır..Sabahları aç karna bir kaşık Zekaya iyi gelir beyin hücrelerini korur.Beyin kanamasını önler…

Şifa Olsun…

Sevgiyle..

(/A//Vit-amin.net/)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.