LİMON …..

limon_

Limon kabuğu kemik sağlığı için çok faydalıdır. Limon kabuğu yüksek derecede kalsiyum ve C vitamini içerir, bu yüzden ayrıca romatizma hastalıklarına  ve Strese iyi gelir.
Limondaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Limon yüksek derecede bioflavonoidler içeriğinden dolayı stresle mücadelede etkilidir.
Toksinleri ortadan kaldırır. Limonun kabuğunda bulunan bioflavonoidler vücudumuzda bulunan toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olur.
Kanserle mücadele eder. Limon suyu kanserin önlenmesinde ve kanser hücrelerinin öldürülmesinde tedavi amaçlı olarak kullanılır.
Kolesterolü azaltır. Limon kabuğunun içerisinde bulunan polifenol flavonoidlerin sayesinde kolesterolün dengelenmesini sağlar, böylece kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar.
Kalp sağlığını korur. Limon kabuğunda yüksek derecede bulunan potasyum, kan basıncını dengeler . Buna ek olarak, limon kabuğu kalp krizi, diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesine ciddi anlamda katkı sağlar.
Ağız sağlığını korur. Limon kabuğu ağız sağlığı ve hijyeni için mükemmel bir meyvedir. Dişlerde C vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelen kanamaları durdurur ve diş etlerini güçlendirir. C vitamini eksikliğini gideren limon kabuğu, diş etlerinde meydana gelebilecek hastalıkların önüne geçer.
Kilo vermeye yardımcı olur. Pektin olarak bilinen bir bileşeni içeren limon kabuğu, bu bileşen yardımıyla kilo vermeye yardımcı olur.
Cilt sağlığını korumaya büyük ölçüde yardımcı olur. Limon kabukları cilt üzerinde bulunan siyah lekelerin ve akne gibi cilt hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bu tür hastalıkları tedavi etme sürecinde serbest radikaller önemli rol oynarlar, antioksidan açısından çok zengin olan limon kabukları cildi virüs ve mikroplardan koruduğu gibi var olanları yok eder.
Kas kasılmalarına karşı yardımcı olur,
İnmeler ve yüz felci gibi hafif sorunların tedavisinde kullanılır,
Kan dolaşımını arttırır,
Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir,
Kılcal damarları güçlendiren nadir besin kaynaklarından bir tanesidir,
Kara ciğeri temizleme özelliği vardır… Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır…

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri temizler ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

Limonlu KREMA…

2 adet limon suyu

1 limon kabuğu rendesi

100 gr. şeker(yarım su bardağı)

1 yumurta 20 gr.

Bir limonun kabuğunu rendeleyin.İçine şeker  ve  iki limonun suyunu ekleyin.Karıştırın.Yumurtayı çırpın ve karışımın içine ekleyin. Yarım saat dinlenmeye bırakın.Sonra  limonlu karışımı süzgeçten geçirin ki pürüzsüz bir  karışım olsun.Bir tencereye alarak ocağa koyun.Tereyağını ilave edin. Sürekli karıştırarak  kısık ateşte pişirin krema kıvamına gelince ocağı kapatıp,kavanoza  doldurun ve soğumaya bırakın.Soğuduktan sonra buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz.alıntı/özgün Mutfak

Limonlu Pelte…

Yumurta – 1 Adet
Toz Şeker – 2 su bardağından 1 parmak az
Buğday Nişastası – 5 Yemek Kaşığı
Limon rendesi – 1 Adet
Limon suyu – 1 Adet
Vanilya – 1 paket
Su – 4 su bardağı
Malzemelerin hepsi karıştırılarak pişirilir.Sıcakken ıslatılmış borcama dökülür ya da istenirse ıslatılmış kadeh yahut kavanozlara da konabilir.
Soğuyunca buzdolabına kaldırılır.alıntı

Afiyet olsun…

Sevgiyle selam ..

(/A/Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.