PORTAKAL…..

yonca-

 

Portakallarla dolu bir ağaç gören kişi ev alacak demektir. Güzel bir portakal ağacı, bereketin, zenginliğin ve sağlıklı bir yaşamın işaretidir.Portakal yiyorsanız, hayatta başarılı olacaksınız. Koyu turuncu portakallarla dolu bir ağaç gören kimse evini süsleyecektir.Portakal ağaçlarının olduğu bir bahçenin içinde kendinizi dolaşırken görmek bereketli geçecek bir yıla gireceğinizin işaretidir. En değerli, güzel şeyleri satın alacaktır.

Portakal ağacı görmek temiz yaradılışlı, hoş sohbet insanlara, iyilik yapmayı seven bir kimseye delalet eder.
Portakal soyduğunu görmek, beklediğin ve çok iyi bir haber alınacağına, bu haber aşKla ilgiliyse aşkta başarıya ulaşacağını gösterir. Turuncu kabuklu iri bir portakal değerli bir eşya demektir.

Portakal kokusuyla da ….Ankisiyete ve kaygı ve depresyon tedavisinde  mutluluk verici  özelliğiyle kullanılmaktadır..Yaratıcı ve pozitif düşünmeyi teşvik eder, sağ beyin fonksiyonlarını  çalıştırır.Endokrin ve ekzokrin bezlerinin salgılanmasını artırır..Portakalın spazm giderici, böbrekleri uyarıcı , toksinlerden arındıran, enfeksiyon ve iltihap giderici, cilt sağlığını koruyucu etkisi vardır.

İçeriğindeki yoğun mineral ve vitaminlerle de tıpkı doğal  bir eczane gibi…

C ve B vitamini açısından zengin olan portakal, insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlıyor. Damar tıkanıklığını önlüyor. Vücuttaki direnci arttırıyor. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı oluyor. Sanlığa ve karaciğer hastalıklarına karşı etkili bir doğal ilaçtır.
Bağırsakları yumuşak tutar.Bedene güç ve enerji verir. Organizmanın vitamin ve madensel tuz gereksinimini karşılar. Özellikle gelişme dönemlerinde çocuklara bol bol portakal yedirmekte yarar vardır.
 Portakal ağacı çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su spazmı giderir, damar sertliğini ve felci önler.Portakal kabuk esansında da aynı olumlu etkiler mevcuttur.

Bileşimindeki etken maddeler
*C vitamini
*Karbonhidrat
*Potasyum
*Folik Asit
*Bioflavin

Genel faydaları:
*Soğuk algınlığı, grip, kas incinmesi, kalp hastalıkları ve felçten korur,
*Portakal suyundaki bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engeller,
*Ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlar,
*İçerdiği C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü azaltır,
*Kanın pıhtılaşmasını,mide ve pankreas kanserini önleyici etkisi vardır,
İçerdiği yüksek potasyum tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.Aynı zamanda,içerdiği potasyum, cildin kuruyup kırışıklıkların oluşmasını da önler,
*Çocukların hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişiminin tam sağlanması için gerekli olan cevherler dolu bir meyvedir.
*Kabuklarında bulunan uçucu maddenin bazı kanser türlerinin tedavilerinde çok önemli iyileştirici bir madde olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Hazmı kolaylaştırıyor. Enerji veriyor. Portakal reçeli ise karaciğeri çalıştırıyor.

portakalcicekli

Şifa niyetine…

Nice mutlusenelere..

Mutlulukla ve saadetle..Sevgiyle..Selam..

(/Vit-amin.net//)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.