Kategori arşivi: SEVGİ YOLU

SAYGI….

gdc

Sen bakmasını bil de dikende gül gör…. dikensiz gülü herkes görür.” Hz. Mevlana

Küçüklere de en az büyüklere duyulduğu kadar duyulduğunda adam olmamızı sağlayan duygu….gelecek nesillere öğretmemiz gereken ilk ve en önemli davranis biçimi. ….

Saygısızlık…. kaba davranmaya, insanlari incitmeye, her firsatta tepelerine binmeye hazir bir halde beklemek…

Saygı… ilişki içinde olan birey veya kurumların(örneğin dinlerin veya ulusların), birbirlerinin ilgi ve tutumlarının farkında oldukları, yapıcı bir davranış tarzını benimsedikleri olumlu bir duygudur.

Saygı… ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak ve bunlara önyargısız yaklaşmayı içerir. Her ne kadar tersi gibi gözükse de saygı kavramı haklar kavramının varlığından önce gelir ve haklar kavramına dayanmaz.

“Saygı”… terim olarak genellikle kişiler arası ilişkilerde kullanılır. Buna göre Türk Dil Kurumu’nun saygı sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:

Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.
Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.

Aslında saygı terimi kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar, gruplar, müesseseler ve örneğin ülkeler arasında kullanabilen bir terimdir.Doğaya karşı saygı….Çocuğun birinin  elindeki bir ip yığınını   biraz sonra   bağlayıp    kendine salıncak yapacağı ağaca kaldırıp vuruyor olması….O ağaca niye vurduğunu bilmeden… o ağaç ona bir şey yapmadan..Ne olur ki bu ağaç..o bi şey anlamaz…Sen  öyle san..Amaç farkındalık yaratmak  onlarında bir canlı olduğu bilinci oluşturmak ve rastgele gelişigüzel  davranışları tüm yaratılmışa karşı  saygılı bir davranış tarzına dönüştürmekti..Mesala bir ortama  giriyoruz..Masa ..masanın  üstündekiler ve etrafta  eşyalar var…Masanı  üstündede  çiçekler..Biz hemen içeri girip  masanın üstündekileri kaldırıp.. bir vazo dolusu güzelim gülleri alıp ortamdan uzaklaştırmak  o güllerin suyunu değiştirip  solmuş yapraklarını  temizlemekten daha mı hayrlıdır….Kişilerin  özel eşyalarına ve  özel makamlarına  nasıl bir tutum sergilemeliyiz..Kendimizde bu hakkı görürken  senelerdir aynı ortama gelip bulunan şahıslara neden yan  gözle  bakarız ki…Kendini neden farklı görür insanlar..Bu imtiyazı ancak  bulunduğumuz  ortamlarda ki büyükler verebilir…Buna da saygı duymak gerekir…Ve  onların konuşması gereken durumlarda yine bize saygı duymak gerekir..Bu da onların adına  izinsiz konuşmamakla olur..
Her ne kadar saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur. Davranışlarda görülen kültürler arası farklılıklar ve aynı davranışın farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıması sonucu zaman zaman kişiler tamamen kendilerine dair unsurlardan veya dışa dönük çeşitli davranışlarından dolayı, saygısızlık kastı olmasa da saygısızlık  yapabilirler.

Yöresel ve ailesel bazı kalıplaşmış davranış  biçimleri başkaları için saygısızlık olabilir..Başkalarının nezaket duygusunu da istismar etmeden kendi sınırlarımızında  farkındalığıyla davranmalı karşılaştığımız  negatif durumları yine sevgi ve saygı çervesinde kendi sınırlarımızı koruyarak  karşımızdakinin hatasını anlayıp anlamamasına bakmaksızın  sağduyulu ve  pozitif bir yaklaşımla  karşılayıp atlatmaya  hayrımıza ve lehimize   çevirmeye  çalışmalıyız..(Tanımlar/Türkçe s./Vikip./TDK)

BU DEĞERLİ DAVRANIŞ VE DÜŞÜNÜŞ BİÇİMİNİ YAŞAM TARZI OLARAK  GELİŞTİREN KİMSELERİ  ŞAHSEN AYAKTA   ALKIŞLIYORUZZ….

Sevgiyle ve saygıyla….

(/A//Vit-amin.net/)

 

BAKARSAN BAĞ OLUR…

GGÜZEELL

İster bağ…. ister iş yeri…. isterse bir eşya… ister eviniz olsun…. isterse ilişkileriniz…ona gerekli bakımı özeni gösterirsek beklediğimiz faydaya kavuşuruz. Bir bağa bakmaz, onu çapalamaz, budamasını yapmaz, yabancı otlardan temizlemez ve gübrelemezsek bir zaman sonra onu dağa, verimsiz bir yere dönmüş görebiliriz. Bakımı olmayan bir iş yeri, bir eşya için de durum bundan farklı değildir…Bu yüzden tam tersine bağımızı bahçemizi yabani otlardan ..iş yeri ve evimizi dağınıklıktan korumalı ..özenle temiz ve düzenli tutmalıyız..İşte o zaman meyvelerini almaya istediğimiz randımanı yakalayıp kazanmaya başlayabiliriz..Bolluk ve bereket gelir…Bol kazanç ve bereketle sevgi dolu yarınlar ve başarılar bizimledir..

Sevgiyle…

(/Vit-amin.net/)

C a z i be GÜCÜ…

SEĞ

Cazibeli kişilik…Çekici..Çekim.. Çekicilik…Alımlı.. Alımlılık..Manyetik güce sahip…Sevimli…Etkileyici… Kişi veya kişileri harekete geçirme kabiliyeti ve gücü olduğu gibi… Arkasından sürüklenip gidebileceğiniz, söylediklerini dinleyeceğiniz, büyüleyici bir kişiliğe sahiptirler…
Güven..İlgi..Saygı..Taktir…Tesekkür…ve nerde nasıl davranacağını iyi bilen..konuşurken sözcüklerini seçerek özenle konuşan…size kendinizi iyi hissettiren olumlu ve pozitif düşünen kaliteli karekter sahibi kimselerdir onlar…

Kendini önemli hisseden …Kendinizi önemli hissettiren kişilik….

Yaşamın kaynağı sevgi ise eğer sevgi bir tutku…tutku bir amaç..amaç birşeyIeri biri ile payIaşmaksa….payIaşmak aşk….aşk hatırlamaksa eğer……

Her işini büyük bir tutku ve büyük bir Aşkla yapmaktır…AŞK …

Sevgiyle…

(/Vit-amin.net/)

S A Y G I…..

YIDIZLAR

Bir kul….. sabretmeye kendini zorlar ve onun üzerinde ıs­rarla durursa, sabır onun için bir tabiat olur. Nitekim Resul-i Ekrem (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde «Her kim sabretmek is­terse, Cenab-ı Hak ona sabır ihsan eder» buyurmuşlardır. Bir kul iffetli olmaya çalışırsa, iffet onun için bir tabiat olur. Di­ğer ahlaklar da  bu böyledir.

Ahlâk…… çalışmakla mı kazanılır yoksa çalışmaya gerek duy­maz mı? Bu konuda alimler ihtilaf etmişlerdi…

Dediler ki «Çalışma ve uğraşma, melekeler (yetenekler) kazandırır». Bunun manası, bir kimse bir şeyle uğraşır, o iş üzerinde devam ederek adet haline getirirse, o şey onun için meleke, huy ve tabiat olur. Kul…. önceleri güçlükle sabretmeye çalışır ama sonunda sabır onun için bir huy olur.

Nitekim bir kimse, hilim, vakar, sükûnet ve sebat sahibi olmak için cehd-ü gayret ederse, nihayetinde bunlar onun için yaradılışındaki ta­biî ahlakları gibi olurlar…

Bazıları da dediler ki….. Aklın… yumuşaklığın, cömertliğin, sahavetin ve kahramanlığın kazanıldığı gibi ahlakın kazanılma­sı da mümkündür. Nitekim bunlar fiiliyatta (davranışlarda ve ağızdan çıkan sözcükllerde)görülmektedir….

Nitekim Allah Teala…. «Ey iman edenler… Sabredin ve sabır yarışında düşmanlarınızı geçin(Bu sayede) felah bulmayı umabi­lirsiniz*» (Al-i İmran/200) buyurmuştur.

Allah Teala…. kullarına önce «sabrı» emretmiştir. Çünkü bu sabır, kulların kendi nefislerine karşı olan sabırdır. Sonra «musabere»yi emretmiş­tir. Musabere ise düşmanlara karşı olan sabırdır.

Dolayısıyla sabır güzel ahlakı doğurur…Sevmeyi saygı duymayı  öğretir…Kendi yaşamlarımızda kurduğumuz dostluklarda samimiyeti…. sözünde durmayı…güzel duyguları  artırır….güzel konuşma ve  dilimizi güzel sözlerle süslemeyi  pekiştirir..

Her zaman kulağımıza  küpe olması gereken şu söz ne güzeldir….Bir insanın   içinde ne varsa  dışarıya  o sızar….İçimizden dışarıya  neyin sızdığına  dikkat etmeliyiz….İçimizdekileri  de  uluorta heryerde  boşaltmamalıyız…

Özellikle arkadaş toplantılarında  ..zikr meclislerinde….umumi  yerlerde…toplu taşıtlarda…telefonla konuşurken..büyüklerimizi ziyaret ederken…yemek yerken  neyi nasıl konuştuğumuza  özen göstermeliyiz…

Edep bir tac imiş nuru hüdadan giy o tacı emin ol her beladan…TAKVA  sakınmayı gerektirir hedeflerse  edeptir..Çünkü seven insan ancak saygı gösterir..Saygılı olmak ise bir  edep işidir…

Avuçlarımızı her açışımızda yüce Yaradana bize sunulan çok kıymetli değerlerdir Edep….avuçlarımıza  doldurulan yıldızlar gibidir…Avuçlarına yıldızlar doldurulanlardan mı olmak  istersiniz..Avuçları boş kalan mı… Bu yüzden ne demiş büyüklerimiz   her zaman    İL LA EDEP İLLA EDEP….

Bizde diyelim ki….

Sabreden derviş muradına ERMİŞ…..

Yüce Allahtan  bir sevgi bir esenlik ..Sağlık sıhhat afiyet ve selamet  dileklerimizle…

Bizim… hepimizin… bütünün… ümmeti Muhammedin hayrına olsun….

Sevgiyle…ve Saygıyla….

(/A//Vit-amin.net/)

 

S E V G İ……

sevgi3

Ya Rabbim ..etrafıma  beni ve kendini seven   değer veren  ..değer  bilen  çevre ve dost ve arkadaşlar ver….Ben sizi seviyorum…size değer veriyorum…İnsanı insan olduğu için yaradandan ötürü seviyorum…Nazik ..kibar..edepli..seven..sayan..iyilik yapan..iyi bir  insan olma gayreti içine olmaya devam edicem…Kendimi seviyorum ve kendime değer veriyorum..Şükürler olsun Rabbime..İyi ki varsın..İyi ki Varım…Sevdiklerim ve sevenlerim de var…

Sevgiyle…..

(/Vit-amin.net//)