Kategori arşivi: KOKU TeRaPisi…..

GÜZEL KOKU….

şişee

Hz. Peygamber, Bilâl’in daldan dala atlayarak şuradan buradan ayet okuduğuna şâhid olunca ona neden böyle yaptığını sorar.

Bilâl ‘Güzel kokuyu güzel kokuya katıyorum’ cevabını verir. Bunun üzerine Hz. Peygamber ‘Çok güzel yapıyorsun..Müslim, (İbn Abbas’dan); Ebu Dâvud, (Ebu Hüreyre’den)

Cum’a gününde süslenmek müstehabdır ve bu da üç şeyle olur: a) Güzel elbise b) Temizlik c) Güzel koku sürünmek

Temizlik1.Misvak kullanmak ıı. Saçını tıraş etmek ııı. Tırnakları kesmek ıv. Bıyıkları kısaltmak taharet bölümünde sözü edilen diğer temizlikleri de yapmak gerekir.

İbn Mes’ud şöyle demiştir: ‘Allah Teâlâ cum’a günü tırnaklarını kesen kimseden hastalığı kaldırır ve ona şifa ihsan eder’.

Güzel Koku Eğer kişi perşembe veya çarşamba günü hamama gitmişse, cum’a için istenilen temizlik hasıl olmuş demektir. O halde cum’a günü, kötü kokuları ortadan kaldırmak için, yanında bulunan en güzel kokuları sürünmelidir. Bu güzel kokuyu yanında bulunanlara da koklatmaya çalışmalıdır. Erkekler için en uygun koku, keskin, fakat renksiz olan kokudur. Kadınlar için ise, renkli fakat keskin olmayan koku en uygunudur… Bu keyfiyet bu şekilde rivayet edilmiştir.154

İmam Şafiî şöyle buyurmuştur: ‘Elbisesini temizleyenin üzüntüsü azalır; güzel koku sürünenin de aklı fazlalaşır’……

Sevgiyle…Selam..

(/Vit-amin.net//)

MISK….

şiseea

Misk Erkek misk geyiğinin vücudundan çıkan, kokusu hoş ve kuvvetli yağlı bir salgı. Salgı, geyiğin karnının alt tarafında bulunan salgı bezinden gelir. Misk salgısına koku veren ana madde muskon organik bileşiğidir. Misk, parfüm yapımında esans ruhu olarak, koku ve renk vermek için kullanılır. Misk elde etmek için, geyiğin salgı yapan bezleri bulunduğu yerden çıkarılarak kurutulur. Bu bezlerin büyüklüğü, iri bir yumurta büyüklüğünü geçmez. En iyi misk, Tibet’te yaşayan geyiklerde bulunur …

Misk cesareti artırır. Kalbe ve dimağa kuvvet verir. Kara sevdayı giderir. İştah açar. Safra ifrazatını artırır.Misk zihni güçlendirmeye,bayanların daha çabuk hamile kalmalarına,sperm kalitesini ve sayısını artırmaya,vücuda dinçlik vermeye,ter kokusunu gidermeye,kalbi kuvvetlendirmeye ve zehirlenmelere karşı faydalıdır.

Selam ve sevgiyle…

(/Vit-amin.net//)

LAVANTA….

lavanta

 

LAVANDULABOFFİCİNALİS…

Lavanta Çiçeği….
Flos Lavandulae, Lavendelblueten, Fleur de Lavende, Lavender flower
Bileşimi,Pinen , cineol, borneol,ve organik asitler içeren bir uçucu yağı vardır. Bir de bol miktarda tanen ihtiva eder. Sinir ve Karaciğer İçin faydalıdır..Zihin açıcıdır. rahatlatıcıdır. Sinirleri gevşeticidir. Kaliteli uykuya yardımcıdır.
Lavanta kokusu erken yaşlanmayı önlediği gibi kortisol hormonunun salgılanmasını yavaşlatarak yorgunluk, asabiyet, stres ve uyku düzensizliği problemlerine çare oluyor…
Romatizma şikayetlerini azaltır…Yatiştırıcı ,uyarıcı,migren ve baş ağrılarına iyi gelir…Genel olarak ağrı kesici ve teskin edicidir.Akciğer antiseptiğidir.Kalbe kuvvet verir tansiyonu düşürür…

Mucizevi etkileri ve muhteşem özellikteki kokusu ile insanın fizyolojik ve zihinsel durumuna anında etki ruh halini olumlu bir biçimde iyileştiren özelliğiyle Lavanta bitkiler arasında gülden sonra en yüksek frekans ihtiva eden bitkidir. Olumlu ve iyileştirici etkisi saniyeler içerisinde fark edilebilir.

Selam..
(/Vit-amin.net//)

lavender

Menekşe…..

parfum1

Menekşe……
Menevşe, Benefşe, Viola, Violet, Violette…
 Kokulu menekşe saponin, mentil salisilat, alkaloitler, flavonitler ve uçucu yağ içerir..Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. .
Koku terapisinde menekşe, çiçeklerini yaprakları arasında sakladığı için “Utangaç” bir bitki olarak değerlendirilir. Menekşenin kokusunun sakinlik ve alçak gönüllülük gibi iyi duyguları getirdiğine inanılıyor.
Menekşe yağı kokusu öfkeyi dindirmek,uykuyu düzenlemek, baş ağrısını  gidermek veya kalp sağlığını iyileştirmek üzere kullanılır..Ağrı kesici ve stres giderici etkisi de vardır..Teselli edici rahatlatıcı olduğu,bağımsızlığı ve değişimi teşvik edici olduğu gözlemlenmiştir.

Üstün ahlâklı zarif nazlı ve naif anlayışlı hoş bir kadın ve onunla muhabbete delalettir..

Bilgiyi ve sağlıklı uzun  ömrü temsil eder...

Gerçekleşmesi için çaba sarf edilene kavuşmaya, dileğin kabulüne, istenilen şeye

ulaşmaya yahut duaların kabul olmasına… saf, içten ve temiz duygular besleyen iyi niyetli

kimseyle ya da etrafına mutluluk, neşe saçan enerjisi yüksek insana delalet eder…

Sevgiyle…
(/Vit-amin.net//)

YASEMİN….

parfum-Jasminum Officinalis

Jasminum  Sambac (İran)

Jasminum Nudiflorum  (Kış Yasemini ÇİN)

Jasminum  Humile (İtalya)

Yasemin….

Jessamine (Jasminum)…İran kökenli arapça Yasmin  isminden türemiştir.  ”Tanrının Hediyesi ”’anlamına gelir..

Bu büyüleyici kokusunun yanı sıra çiçeğin kendisi saflık, duruluk ve masumiyet, simgeler.Egzotik kokusuyla meleklerinde en sevdiği kokulardandır. Zerafet ve alçak gönüllülükle bağdaştırılır..Saf aşkın temsilidir..İlahi umudu sembolize eder .Zihinsel ve duygusal seviyelerde oldukça yoğun bir etkisi vardır.. Seratonin hormonunun salınımını artırarak mutluluk verici  hoş bir etki gösterir. Anti depresan özelliktedir….

Mistik duyguları harekete geçirir duyuların artmasına ve kişilerin birbirlerini anlamasına yardımcı olur.Yasemin  anlayış, kavrama, mistik algı ve sorunlara karşı vazgeçilmez bir iksirdir.Beynin direkt bir şekilde beta dalgalarını uyarır. Yasemin kokusu depresyona iyi geldiği bilinen bir kokudur.Bir çok literatürde kanseri tedavi ettiği de söylenmektedir..

Japon bilim adamları  yasemin kokusunun hızlı ve kalıcı öğrenmeyi sağladığını bulmuşlar. Yasemin kokusu ise alın tarafında beta dalgalarını artırır bu da daha fazla uyanıklık hali demektir.

Rahatlatır arındırır içimizde bize ait olmayan şeyleri uzaklaştırır. Duygusal acıyı, kederi alır..Korkular, güvensizlik hissini, içsel sıkıntıları alır götürür. Yerine  pozitif temiz , yükselmiş bir ritim koyar..

Gül ve bergomotla  hormon dengeleyicidir..

Limon ve Yasemin: Bu iki kokunun zihin fonksiyonlarını olumlu etkilediği söyleniyor. İnandırıcı gelmedi mi? Bulmaca çözmeden önce ağzınıza limonlu bir şeker atın ve performansınıza bakmanızı öneriyor uzmanlar..

Meleklerin kokularını hissedebilmek herkese nasip olmaz.

Çünkü nura yakın bir koku ile tabir edilir peki Nur nasıl kokar?

Meleklerin kokusunu dünyevi bir bitkiye benzetecek olursak Yasemin kokusunu andırmaktadır. Ancak her meleğin kokusu farklıdır.

Melekler tüm kötü addedilen kokuları sevmezler…

Sevgiyle …

(/Vit-amin.net//)yasemin-

GÜL….

Aşkım GÜL

Gül Beyni ve Aklı Güçlendirir..

Gül yağı ve gülsuyu ve gül kokusu….. Eski tıp kitaplarında gül kokusunun “Gözlere şifa ve ruhlara gıda” olduğu tekrar edilir ve hekimler tarafından tavsiye edilirdi. Gülsuyunu yani gülün kokusunun içinde saklandığı damıtılmış suyu koklamak; Ruhsal ve duygusal yapıları kuvvetlendirir, beyni ve aklı güçlendirir, beden ve yaşam kuvvetini arttırır, heyecandan oluşan kalp atışlarını düzenler, baş ağrısını geçirir, iğrenme, öğürmeyi ve kusmayı dindirir, göz kanlanmalarını ve ağrılarını geçirirdi. Bu sebeple Osmanlı Devletinde çok talep edilen ve kullanılan bir ilaçtı. Osmanlı hekimlerinin tıp kitaplarında yer alan tedavilerde özellikle Gül macunu, gülbeşeker, gül şurubu , gül şerbetinin mide ve karaciğer rahatsızlıklarında tavsiye edildiğini görüyoruz. Gül ve şekerle değişik formüllerde hazırlanan bu ilaçların mideyi güçlendirdiği, hazımsızlıkta çare olduğu bilgileri bütün hekimler tarafından kabul edilmiştir. Gülün zeytinyağı, susam yağı içinde bekletilmesi ile hazırlanan “Gül İksiri” ise bütün deri hastalıklarında özellikle kaşıntı, kabarcık, sivilcelerde ayrıca ağrı ve sızılarda tavsiye ediliyordu.

Koku, gönül gözünü açar” Mevlana

Limbik sistem, beynimizde, duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefesin, kalp atışının, hazım ve otonomik sinir sisteminin yöneticisidir. Ve burası beynin en eski bölümlerinden biridir. Kokular, endorfin, serotonin ve enlefalin denilen nörotransmitterleri (sinirler arası kimyasal iletici) uyararak serbest kalmalarını sağlar.

“Türk tıp tarihinde İbn-i Sina ve Biruni gibi ünlü tıp alimleri, birçok bitki ve kokusu gibi, gülün de birçok hastalığı önleyici ve giderici olduğunu söylemiş ve hastalar üzerinde uygulamışlardır. Bu alimler, gülü akıl hastalarının tedavisinde kullanmış ve hafızayı açtığını, belleği güçlendirdiğini görmüşlerdir..

Gül……RasulAllallah (sav) ile özdeşleşmiştir.

Terlese güller olurdu her teri.

Hoş dererlerdi terinden gülleri.

….

Zaman o Gül gibi gül görmedi zaman olalı

Gül’ün güzelliği dillerde dasitan olalı.

…..

Görmedik böyle gül-i rüyu güzel

Ten-i gül-i büyu güzel, boyu güzel

Osmanlı insanın gönlünde öylesine yer etmiş ki Gül’e bakıp Resulullah’ı hatırlamayı ve hemen ardından da Salâvat getirmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir.

Her gülü kokladıklarında salâvat getirmeyi ve rasulullahı tefekkür etmeyi ihmal etmemişlerdir.

Bir kimse Gül’ü koklarken salâvat getirmezse ona kaba insan gözü ile bakarlardı.

İşte kokuya böyle önem veren Osmanlı insanı ile günümüz insanı arasındaki zarafet farkı buradan anlaşılmaktadır.

Gülü koklamanın da bir adabı usulü vardır.

Gülün kokusunun rayihasının en yoğun olduğu zaman seher vaktidir. Seher vakti Gül dalına yaklaşacaksınız. Derin bir nefes alacaksınız. Dalın üzerindeki çiğ damlalarını yavaşça adeta gülleri uyandırmak istemezmiş gibi silkeleyeceksiniz.

İşte bu hareketle kokunun daha yoğun çıkması sağlanmaktaymış diyor bu konunun uzmanları…

Eğer gül dalını kopardıysanız, o halde Gül’ü baş aşağı tutun ve hafifçe sallayın sonra burnunuza yaklaştın gözlerinizi kapayın, yayılan o güzel, hoş kokuyu derin bir nefesle içinize çektikten sonra mest olmuş halde iken Salâvat getirin.Buyrun:

”Allahümme salli ala Seyyidine Muhammedin ve Sellim”

Sevgiyle..

(/A/Vit-amin.net/)

gul_

PATCHOULİ….

patchouli

Patçhouli….

Pogostemon cablin…

Odunsu, topraksı ve tatlı kokusu vardır. Az miktarda kullanıldığında bile uyarıcı etki gösterir. Antiseptiktir. Aromaterapide; yorgunluk, gerginlik, stres, yanık, kepek, akne, egzama gibi durumlarda ve yağlı ciltler veya saçlı deride kullanılabilir. Patchouli yağı %45 oranında paçulen, %40 paçulol, azulen ve evgenol içerir. Yoğun toprak ve kök nüanslı ağaç-ot aromasına sahiptir. Bu yağ, sinir sistemine olumlu etki gösterir.
Diğer bir adı da Silhat ve tefariktir…

Silhat yağı Güneydoğu Asya kaynaklı büyük bir bitkidir bir uçucu yağ ekstre şeklidir.
1. Patchouli esansiyel yağı sevgi duyulmasının nedenlerinden biri on yılda bu kadar popüler olması bir afrodizyak olduğunun petrol kokusu kişinin libido ve tutku artırdığı söylendiği için dir.
2. Burada antiseptik özellikler
Muhteşem özelliklere sahip uçucu yağ paçuli bir başka biri: bir baz yağı ile karıştırılır, paçuli uçucu yağ küçük yaralar ve enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılabilir.Paçuli yağı güçlü bir antiseptik, ancak yalnızca nedeniyle gücünün baz yağ ile karışık bir kaç damla kullanmanız gerekir.
3. Bir difüzör ile birlikte kullanılır
Paçuli esansiyel yağ ruh üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip birçok yağlardan biridir .Bu stresi azaltmak ve hatta bazı kişilerde depresyon azaltabilir sakinleştirici bir etkisi olduğu için söyleniyor.
4. Taşıyıcı yağ, paçuli yağı ile karışık deodorant
Güçlü koku giderici bir etkiye sahiptir.Herkesin koku tadı için olmayabilir, ama vücut kokusunu gidermek için etkili…Cilt üzerinde kullanmadan önce, her zaman cildinizi tahriş etmez emin olmak için öncelikle küçük bir alanda üzerinde test edin.
5. Harika paçuli esansiyel yağı faydaları diğeri kötü nefes mücadele olmasıdır kötü nefes
Normal gargara için paçuli yağı birkaç damla ekleyin ve tüm bakterileri temizlemek ve ekstra taze ve temiz duygu ağzını bırakacaktır.
6.Yaşlılık lekeleri
Silhat uçucu yağ kullanır ve faydaları çok fazladır aydınlatır ve bunların diğeri de yaşlılık lekeleri hafifletmek yardımcı olabilir.Genel nemlendirici bazı Patchouli esansiyel yağı ekleyin ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmak ve hatta cilt tonunu yardımcı olacaktır.Bir ay içinde, herhangi bir etkilenen bölgelerde düzenli olarak uygulayın ve bir fark görmek mümkün olmalıdır.
7. Vücudu detokslar
paçuli esansiyel yağının idrar söktürücü özellikleri kokusu teneffüs olduğunu zaman inanılmaz faydalar sağlar bir diğeri de diğeri detox etkisi yapmasıdır..Bir difüzör paçuli yağı kullanın ve vücudunuzun sıvı akışını teşvik ve toksinlerin uzaklaştırılmasın da yardımcı olacaktır.
8. Böcek sokması tedavisi
Ayrıca ısırık ve sokmalarında tedavi olarak paçuli esansiyel yağ kullanabilirsiniz sokmaları için.Bu, kaşıntı yatıştırır kızarıklık ve şişliği azaltır ve çok durdurma enfeksiyonu yardımcı olur.Bir acı olsun önce taşıyıcı yağ ile karışık paçuli yağı koyun ve aynı zamanda oldukça etkili böcek kovucu yapar.
9. Muhteşem paçuli uçucu yağ kullanınca başka bir faydası da leke izlerinin koyu görünümünü azaltır: Düzenli uygulandığında, paçuli yağı yavaş yavaş izleri ve çatlakların renkleri solacak.Yağ iyileşme sürecini teşvik etme ve cilt üzerinde lekeler solmaya yardımcı özelliklere sahiptir.
10. Treats kepek
Paçuli esansiyel yağı birkaç damla ekleyerek kepek şampuanı içine düzenli şampuanlayabilirsiniz.Yağ kafa derisi enfeksiyonları ve bakterilere karşı savaşmaktadır..

Resimdeki patçhouli, dünya piyasasından örneklerdendir…Bizim ürettiğimiz tamamen doğal el ürünü alkolsüz kokudur…

Sipariş….vitaminnnet@gmail.com
Şifa olsun..
Sevgiyle…
(/A/Çeviri/Vit-amin.net/)

SANDAL……

SANDAL

Santalum album….

Bu bitkinin kokusu uykusuzluk, stres, gerginlik, depresyon gibi durumlarda kullanılır.

Bedeni tazeleyip zihin dinginliği ve tazeliği sağlar.Düşüncede ve duygularda kaygı düşüncelerini yok ederek rahatlama hissi verir.Ayrıca kalp.ciğer, dalak ve böbrek rahatsızlıklarının üzerinde olumlu etkileri vardır..İnsanlara sevinç ve neşe hissi vererek daha canlı olmalarını sağlar..Gereksiz kaygı ve korkulara son vererek rahatlama hissi sağlar.Kendi iç dünyanızın farkındalığını bilerek ve isteyerek artırarak kişisel gelişim anlamında gelişmenizi sağlar.Liderlik duygusunu tetikler.Duru zihin sağlar.Olumlu duygu ve düşüncelerin kokusudur.Vercilik anlamında cömert olunmasını sağlar..olumlu enerji yayar..Erkekler için * Afrodizyaktır.

Bergamot, gül, vetiver, portakal çiçeği, paçuli, iris, ambrette, yasemin, laden reçinesi, agarwood ve sandal ağacı …..

Selam…

 

(/Vit-amin.net//)

MİSK Kokunun FaiDeSi….

pe gu

Güzel kokular  hepimizin yaşamının  olmazsa olmazları arasında yer alıyor…Kendimiz çamaşırlarımız,,odamız ,,banyomuz,, tuvaletimiz derken işin sağlık ve manevi  yönü  unutuluyor nedense…Oysa ki  soluduğumuz Hava yoluyla  hissedilen  güzel kokular direk  beyne ulaşıp  beyindeki  bazı  reaksiyonları  tetikleyen çok hassas ve önemli  bir işleve sahiptir….

Bu yüzden   Alkolle işlem  görmüş ve adına  parfüm denilen  kokular  her ne kadar   güzel de  koksa  hem sağlığa verdiği zarar ve alkolün solunması ve deriyle teması her ne kadar yıkansada  derinin altına  geçtiğinden   şüphelilere  girer…ki  manen de  melekler  parfüm  kokusundan  hoşlanmadıklarından  sizden  uzak  dururlar..Hiç dikkat  ettiniz mi bilmem..Hacca  ve  ümreye  gidenler  kokusuz yani  parfümsüz  sabun  kullanırlar…Onlarda  kullanıp   sonra oralarını  yıkayabilirlerdi..Ama  öyle  yapmıyorlar..Bizim  adına sanki  küçümsercesine (haşa hatta  bir kez daha haşa) hacı  yağı diyipte  burnumuzu  büktüğümüz  kokular  bize  manevi  bir  çok  kapıyı  açtığı  gibi  meleklerinde  bizi  sevip  yanımızdan  uzaklaşmamasını  sağlıyor..Her yaratılmışın  bir  rızkı  bir  gıdası vardır..Onların da  gıdası  güzel  kokudur..Alkolsüz  güzel koku…ŞİŞŞTT aramızda kalsın Hacı yağı denilen cinsten yani…Onun için  herkes  güzel kokudan  anlamaz  hatta  rahatsız  bile  olabilir…Güzel kokuyu  melekler severde  ondan  …Güzel  koku  yapmak  ve  satmak…birde  kişiye  özel koku oluşturmak  özel dir…Söz  konusu  güzel koku olunca  bazı işine  gelmeyenlerin  hiç  hoşuna  gitmez…Çünkü  melekleri  niye sevindirsin ki…değil mi…
Birde zikr meclisleri..mevlütler..arkadaş toplantıları..sünnetler..doğumlar…düğünler..bu kokuların sürülüp sevdiklerimize hediye edileceği hem sünnet ..hem de şifa kaynaklarıdır..

Son yapılan araştırmalarda  da  güzel kokunun kadınlarda ki ağrı hissini azaltığını tespit etmişlerdir…

Hiç duydunumuz mu peygamber efendimizin(sav) sarmısak soğan yeyip koktuğunu…Hep güzel kokular sürer çoook güzel kokarmış….

Bana  dünyadan 3 şey  sevdirildi…

Gözümün nuru namaz..güzel koku ve eşlerim demiş..Parfüm dememiş….

Ne güzel  söylemiş  kainatın  misk  kokulu Efendisi (sav)…

Koku sürünme… bütün peygamberlerin tabi olageldikleri sünnetlerdendir.
(Tirmizi)

Erkeğin sürünme maddesi koku verir, rengi olmaz. Kadının sürünme maddesi (makyaj) ise rengi olur, kokusu olmaz.
(Nesai)

Her göz zânidir. Şurası muhakkak ki kadın koku sürünür, sonra da erkek cemaate uğrarsa o da zâniyedir.
(Tirmizi)

Muhammed İbnu Ali (ra) anlatıyor: “Hz. Aişe’ye (ra) sordum: “Rasulullah (asm) hoş koku kullanır mıydı? ”
0:”Evet… misk ve amber kullanırdı” diye cevap verdi.
(Mevahib-i Ledünniye)

Sizden birine reyhan sunulduğu takdirde onu reddetmesin, zira o cennetten çıkmadır.
(Tirmizi)

Hz Aişe (ra) anlatıyor: “Rasulullah (asm) misk ve amber gibi renksiz koku maddeleri sürünürdü ve derdi ki: “Sürünme maddelerinin en iyisi misktir.”
(Tirmizi)

Güzel koku  hem maddi  hemde manevi şifa  kaynağıdır…

Gül kokusu kalbi kuvvetlendirip ruha iyi gelirken ateşli baş ağrısını geçiriyor.Misk aklı güçlendirirken…menekşe solunum yollarına iyi geliyor..

Tarih boyunca Kutsal mekanların arındırılması işlemi de yine güzel koku ve gül suyuyla yapılmaktadır…Bunlardan ilk fatihlerden Selahaddin Eyyübi hz. de Kudüsü fethinde Mescidi Aksayı baştan aşağı gül suyuyla yıkatmıştır…

Taki güzel koku sanatı batılıların her zamanki gibi müslümanların sanatını ele geçirip kendilerine uydurmalarına varıncaya kadar ..güzel koku alkolle tanışmış ve adına parfüm dedikleri bir ürün ortaya çıkartılmış..Bizim müslüman kardeşlerimiz de onlardan en önce parfümden hoşlananlardan ve savunanlardan…övenlerden olmuşlardır…Napalım onu seviyorlar..napalım onu istiyorlar gibi..

Eee  pek tabi ki birde…

Mümin…. koku satan kimse gibidir. Yanında otursan için açılır… Onunla gezsen veya ortak iş yapsan faydasını görürsün….Onun her işi faydalıdır.”
(Taberani)

Ne diyelim….Misk kokunun Faidesi…

Faide…..

Sevgiyle… vesSelam..

Selam…

(/Vit-amin.net//)

Koku Terapisi….

kkokkuu

Nefes aldığımız zaman koku da alırız. Her bir nefesle, çevremiz hakkında en ince düzeyden bilgi toplamaktayız. Koku molekülleri, bu alıcılar üzerinde kimyasal bir reaksyon oluşturur ve bunlar limbik sistem üzerinde elektrik aktaran bir uyarıcı görevini görür. Limbik sistem, beynimizde, duygu, hafıza, yaratıcılık, motivasyon, nefesin, kalp atışının, hazım ve otonomik sinir sisteminin yöneticisidir. Ve burası beynin en eski bölümlerinden biridir.

Tüm bu fonksiyonlar kokudan, bilincin etkisi olmadan direk etkilenmektedir. Bu da, bir kokunun bizi anında, bilinçaltı düzeyinde etkilemekte olduğunu gösterir. Kokular, endorfin, serotonin ve enlefalin denilen nörotransmitterleri (sinirler arası kimyasal iletici) uyararak serbest kalmalarını sağlar. Bunlar da mutluluk, neşe, sükunet ve huzur duygularıdır. Bu duygular da sağlığın temel taşlarıdır. Bu duygular azaldığında hastalıklar da baş gösterir.

Antivirütik, antibakteryal, antimikrobiyal ve mantarı tedavi etme özelliğine sahiptirler.
Yüksek oranda oksijen emme kapasitesine (ORAC) sahip olarak, hastalıkların ve yaşlanmanın başlıca sebebi olan serbest radikalleri dağıtma ve çözme özelliğine sahiptirler.
Küçük moleküler yapıları sayesinde, hücresel ve en ince düzeyde ki dokuların dahi içine nüfuz ederek tedavi edebilme özelliğine sahiptirler.
Hastalıkları yalnızca fiziksel olan yüzeysel düzeyden değil, temelden ve kökten de tedavi edebilme gücüne sahiptirler. Burası zihinsel ve duygusal alandır. Zihin ve duygular, fiziksel hastalıkların temelidir.(A.terapi)

Selam..

(/A//Vit-amin.net/)